Aktualności

Uwaga! Niebezpieczne wypadki z udziałem pieszych!!

Data publikacji 19.02.2019

Wczoraj w Ciechanowie doszło do dwóch zdarzeń drogowych z udziałem pieszych. Do obydwóch zdarzeń doszło na przejściu dla pieszych a przebieg zdarzeń wyglądał bardzo podobnie. Niestety w wyniku wypadku na ul. Mleczarskiej 25-letni pieszy doznał obrażeń powyżej 7 dni. Apelujemy do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności przy dojeżdżaniu do przejścia dla pieszych.

Do pierwszego zdarzenia doszło w Ciechanowie na ul. Armii Krajowej w rejonie skrzyżowania z ulicą Rzeczkowską. Tam ok. godz. 8 rano na przejściu dla pieszych został potrącony 16-letni mieszkaniec pow. ciechanowskiego. Funkcjonariusze ustalili, że 34-letni kierowca audi poruszający się lewym pasem ruchu w kierunku ul. Płońskiej, nie zatrzymał się przed przejściem dla pieszych w momencie gdy przed przejściem zatrzymał się kierowca pojazdu poruszającego się prawym pasem ruchu. 16-latek został przewieziony do szpitala. Na szczęście chłopiec nie doznał poważniejszych obrażeń. Policjanci zatrzymali 34-letniemu kierowcy fakultatywnie prawo jazdy. Teraz o losach kierowcy zadecyduje sąd.

 

Niestety w drugim zdarzeniu drogowym do którego doszło w Ciechanowie na ul. Mleczarskiej około godz. 22:00, 25-letni mieszkaniec Ciechanowa doznał obrażeń ciała powyżej 7 dni. Do tego wypadku doszło również na przejściu dla pieszych, na drodze do dwóch pasach ruchu w jednym kierunku. Przebieg zdarzenia wyglądał bardzo podobnie, w momencie gdy kierujący pojazdem opel poruszający się prawym pasem ruchu w kierunku ul. Płońskiej zatrzymał się aby umożliwić przejście przez przejście dla pieszych młodemu mężczyźnie, kierujący samochodem osobowym lewym pasem ruchu przejechał przez przejście nie zatrzymując się potrącił 25-latka. Kierowca samochodu, który potrącił mężczyznę nie zatrzymał się na miejscu zdarzenia.

Funkcjonariusze prowadzą w tej sprawie intensywne czynności, przesłuchują świadków zdarzenia a także zabezpieczają monitoring zewnętrzny. Jesteśmy również w posiadaniu nagrania z kamery umieszczonej w pojeździe, który zatrzymał się przed przejściem i zarejestrował cały przebieg zdarzenia. Trwa postępowanie w tej sprawie.

 

Szczególna ostrożność obowiązuje kierującego przy:

  • Włączaniu się do ruchu
  • Zmianie kierunku jazdy lub zajmowanego pasa ruchu
  • Cofaniu pojazdu, wyprzedzaniu, zbliżaniu się do skrzyżowania
  • Zbliżaniu się kierującego do przejścia dla pieszych
  • Przejeżdżaniu obok oznakowanego przystanku tramwajowego nie znajdującego się przy chodniku
  • Zbliżaniu się do przejazdu dla rowerzystów
  • Zbliżaniu się kierującego i przejeżdżaniu przez przejazd kolejowy
  • Przejeżdżaniu przez tory tramwajowe
  • Jeździe w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza
  • Przejeżdżaniu obok pojazdu do nauki jazdy lub egzaminowania oznaczonego literą "L" i jeździe za nim
  • Przejeżdżaniu obok autobusu szkolnego
  • Omijaniu pojazdu przeznaczonego do przewozu dzieci do szkół i przedszkoli, w czasie wsiadania lub wysiadania dzieci lub młodzieży
  • Omijaniu oznakowanego pojazdu przeznaczonego konstrukcyjnie do przewozu osób niepełnosprawnych, w czasie wsiadania lub wysiadania osoby niepełnosprawnej

 

Art. 177 [Wypadek]

§ 1. Kto, naruszając, chociażby nieumyślnie, zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, powoduje nieumyślnie wypadek, w którym inna osoba odniosła obrażenia ciała określone w art. 157 § 1,

podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

§ 2. Jeżeli następstwem wypadku jest śmierć innej osoby albo ciężki uszczerbek na jej zdrowiu, sprawca

podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

 

Art. 178 [Surowsza odpowiedzialność]

 § 1. Skazując sprawcę, który popełnił przestępstwo określone w art. 173, art. 174 lub art. 177 znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego lub zbiegł z miejsca zdarzenia, sąd orzeka karę pozbawienia wolności przewidzianą za przypisane sprawcy przestępstwo w wysokości od dolnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę, a w wypadku przestępstwa określonego w art. 177 § 2 w wysokości nie niższej niż 2 lata, do górnej granicy tego zagrożenia zwiększonego o połowę.

 

 

 

 

Powrót na górę strony