Aktualności

Jestes użytkownikiem konta na portalu społecznościowym ? Zadbaj o swoje bezpieczeństwo

Data publikacji 22.02.2019

Funkcjonariusze z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą ciechanowskiej policji zatrzymali dwóch młodych mężczyzn w związku z przestępczą działalnością w cyberprzestrzeni. Wykorzystanie wizerunku osoby, groźby karalne, pokonanie zabezpieczeń informatycznych - za te przestępstwa odpowiedzą przed sądem. Wobec 17 i 19 latka zastosowano dozór policyjny, podejrzani mają zakaz kontaktowania się oraz zbliżania do pokrzywdzonych.

Funkcjonariusze z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą ciechanowskiej policji dzięki wielkiemu zaangażowaniu oraz wiedzy z zakresu cyberprzestępczości, "namierzyli" i zatrzymali dwóch młodych mężczyzn: 17-latka z pow. ciechanowskiego oraz 19-latka z powiatu makowskiego, którzy działali wspólnie i w porozumieniu. Obydwaj dokonywali przestępstw za pośrednictwem Internetu. Na obecnym etapie prowadzonego postępowania funkcjonariusze ustalili, że pokrzywdzonych cyberprzestępczą działalnością młodych mężczyzn jest co najmniej 10 osób, w tym osoby małoletnie. Przestępcy uzyskiwali dostęp do kont pokrzywdzonych na jednym z portali społecznościowych poprzez wysłanie infekującego linka, gdy właściciel konta kliknął w link, sprawca miał dostęp do wszystkich danych jakie gromadzone są na danym profilu. Sprawcy posiadając niejednokrotnie prywatne zdjęcia pokrzywdzonych stosowali groźby, wykorzystywali wizerunek danej osoby, zakładali fałszywe profile, rozsyłali różne wiadomości do znajomych bez wiedzy właściciela konta na portalu. 17 i 19-latek już usłyszeli część zarzutów (z art. 190 a kk, 190 kk oraz 267 kk), a prokurator zastosował wobec nich środek zapobiegawczy w postaci dozoru Policji. Podejrzani nie mogą również kontaktować się z pokrzywdzonymi oraz maja zakaz zbliżania się do nich.


Phishing – to metoda oszustwa, w której przestępca podszywa się pod inną osobę lub instytucję w celu wyłudzenia określonych informacji (np. danych logowania, szczegółów karty kredytowej) albo nakłonienia ofiary do określonych działań. Jest to rodzaj ataku opartego na inżynierii społecznej.
Phisher (osoba odpowiedzialna za oszustwo) przeważnie rozpoczyna atak od rozesłania pocztą elektroniczną odpowiednio przygotowanych wiadomości.

Jak chronić prywatność - kilka sposobów:
Po założeniu nowego konta w serwisie internetowym, natychmiast skasuj stare. Na portalach społecznościowych korzystaj z maksymalnych ustawień prywatności. Na różnych portalach używaj kilku innych loginów i haseł. W serwisach społecznościowych nie podawaj pełnej informacji na temat miejsca i daty urodzenia. Nie informuj o wyjazdach, wycieczkach i zakupach. Może to stanowić zachętę dla złodzieja. Używaj trybu prywatności przeglądarek.


Nigdy nie publikuj swoich danych osobowych, szczególnie danych wrażliwych. Nie publikuj kompromitujących zdjęć i filmów. Nie udostępniaj zdjęć, na których w tle pokazany jest twój dom, samochód i inne cenne przedmioty. Ignoruj podejrzane wiadomości. Często mają one na celu wyłudzenie danych lub rozsyłanie złośliwego oprogramowania. Co jakiś czas sprawdzaj, co nowego w zakładce ustawienia prywatności. Nie dawaj żadnej aplikacji uprawnień do twoich danych przed jej dokładnym sprawdzeniem. Pamiętaj, aby zawsze po zakończeniu korzystania z portalu wylogować się z konta.

Nie akceptuj zaproszenia od osoby, której nigdy nie widziałeś na oczy. Może to być fałszywe konto kogoś, kto żeruje na innych użytkownikach sieci. Często takie profile zakładają też przestępcy, którzy dzięki dostępowi do twojej osi czasu mogą dowiedzieć się czy wyjeżdżasz na wakacje lub czy wszedłeś w posiadanie jakichś wartościowych przedmiotów. Korzystaj z tak zwanej listy znajomych i grupuj ich według zasady: bliżsi i dalsi znajomi. Dzięki temu będziesz mógł określić odbiorców postów, które udostępniasz. Możesz też utworzyć zupełnie nową listę kontaktów.

kom. Jolanta Bym

Powrót na górę strony