Aktualności

Przykłady nieodpowiedzialnego zachowania kierowców, którzy wsiadają za kierownicę będąc pod wpływem alkoholu

Data publikacji 08.11.2021

Policjanci przypominają, że kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego jest przestępstwem. Wciąż niestety nie brakuje nieodpowiedzialnych kierowców. Kierowca Mercedesa miała blisko 2 promile, kierowca citroena miał 0,8 promila natomiast kierowca skody ponad 1 promil alkoholu w organizmie. Pamiętajmy, że każdy nietrzeźwy uczestnik ruchu drogowego stwarza zagrożenie na drodze.

Kierowcy, którzy wsiadają za kierownicę będąc pod działaniem alkoholu muszą się liczyć z konsekwencjami swojego nieodpowiedzialnego zachowania. Za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości kodeks karny przewiduje karę do 2 lat pozbawienia wolności oraz zakaz kierowania pojazdami nawet na okres 15 lat.

Dodatkowo osoba kierująca pojazdem w stanie nietrzeźwości musi się liczyć z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 000 złotych w przypadku, kiedy osoba po raz pierwszy dopuszcza się popełnienia takiego czynu. Gdy sytuacja powtórzy się kara wzrasta i jest nie mniejsza niż 10 000 złotych.

W ostatni czwartek w miejscowości Ojrzeń funkcjonariusze zauważyli kierującego samochodem osobowym marki Mercedes, który prowadził pojazd bez włączonych świateł mijania. Jak się okazało mężczyzna prowadził pojazd będąc w stanie nietrzeźwości, badanie na zawartość alkoholu wykazało blisko 2 promile. W piątek w Glinojecku policjanci zatrzymali 49-letniego kierowcę Citroena, który miał w organizmie 0,8 promila alkoholu. W niedzielę natomiast ciechanowscy policjanci zatrzymali 29-letniego kierowcę skody. Policjanci zauważyli tego kierowcę w Ciechanowie na ul. Pułtuskiej. Mężczyzna miał w organizmie ponad 1 promil alkoholu.

 

 

kom. Jolanta Bym

 

Powrót na górę strony