Aktualności

DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU

Data publikacji 07.02.2023

Dziś, na całym świecie obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu. Inicjatywie po raz kolejny przyświeca hasło „Działajmy razem!”. W założeniu ma promować bezpieczne zasady korzystania z sieci i przestrzec internautów przed czyhającymi na nich zagrożeniami. Z tej okazji policjanci z ciechanowskiej komendy przeprowadzili spotkania profilaktyczne z uczniami szkół znajdujących się na terenu powiatu ciechanowskiego.

7 lutego 2023 roku, w ponad stu krajach, obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI). Został ustanowiony z inicjatywy Komisji Europejskiej w ramach programu "Safer Internet". Celem tej inicjatywy jest przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu. W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu organizowany jest przez Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Co roku w lutym, organizatorzy zachęcają inne podmioty do realizowania  lokalnych inicjatyw na rzecz bezpieczeństwa młodych internautów.

Akcja ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci
i nastolatków do sieci, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online, a także promocję pozytywnego wykorzystywania internetu.

Komenda Powiatowa Policji w Ciechanowie podejmując zadania z zakresu profilaktyki społecznej, czynnie włącza się w tego rodzaju inicjatywy. Mł. asp. Małgorzata Listkowska i Kamila Nosarzewska z Zespołu Profilaktyki Społecznej Nieletnich i Patologii wspólnie z dzielnicowymi ciechanowskiej komendy  przeprowadzili spotkania profilaktyczne z młodzieżą szkół z terenu powiatu ciechanowskiego. Wczoraj policjanci spotkali się z uczniami klas 6, 7 i 8 Szkoły Podstawowej w Sońsku. Dziś prelekcja odbyła się w Szkole Podstawowej w Opinogórze Górnej. Funkcjonariusze omówili zasady bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w internecie, poruszyli także problem cyberprzemocy. Zjawisko to najczęściej dotyczy młodych internautów i polega na obrażaniu, nękaniu, zastraszaniu, podszywaniu się pod inne osoby oraz publikowaniu i rozsyłaniu złośliwych komentarzy lub ośmieszających informacji. Niektóre z tych zachowań noszą znamiona czynów karalnych, za które grozi odpowiedzialność prawna. Ich skutkiem może być natomiast wykluczenie, poczucie bezradności, izolacja, stany depresyjne, a nawet myśli samobójcze.

 

mł. asp. Magda Zarembska

Powrót na górę strony