BEZPIECZEŃSTWO PODCZAS FERII ZIMOWYCH 2023
Już nie długo w województwie mazowieckim rozpoczną się ferie zimowe. Dla wielu osób, zwłaszcza dla dzieci i młodzieży to okazja do aktywnego relaksu oraz wyjazdów. Jednak ten czas niesie ze sobą też wiele zagrożeń. Jak ich uniknąć i bezpiecznie spędzić wolny, zimowy czas? Oto najważniejsze zasady!
Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży.
- Wychodząc bawić się na powietrze zawsze ubieraj się stosownie do pogody, tak, aby nadmiernie nie wychłodzić swojego organizmu.
- Do zabaw na śniegu, zjazdów na sankach wybieraj miejsca bezpieczne, z dala od ruchliwych ulic, skrzyżowań i ciągów komunikacyjnych. Pamiętaj, że zimą znacznie wydłuża się droga hamowania pojazdów, a więc należy zachować szczególną ostrożność będąc w pobliżu jezdni.
- Przed rozpoczęciem zabawy na górce obejrzyj trasę zjazdu, usuń z niej niebezpieczne przedmioty, takie jak kamienie, gałęzie drzew.
- Ważny dla bezpieczeństwa dzieci jest też stan techniczny sanek, czy innych przedmiotów, na których zjeżdżasz. Złamane szczebelki, wystające śruby lub gwoździe stanowią poważne ryzyko wyrządzenia sobie krzywdy.
- Nie ślizgaj się na chodnikach i przejściach dla pieszych, gdyż wyślizgana nawierzchnia stanowi ryzyko złamań kończyn dla innych osób.
- Pamiętaj, że zagrożenie dla zdrowia, a nawet Twojego życia, stanowią zwisające z balkonów i dachów masywne sople lodu. W takim przypadku zrezygnuj z zabawy w tym miejscu, powiadom o sytuacji osoby dorosłe lub Straż Pożarną, która usunie niebezpieczeństwo.
- Pod żadnym pozorem nie rzucaj w jadące pojazdy śnieżkami, gdyż takie zachowanie może być przyczyną kolizji lub wypadku drogowego.
- Nie rzucaj w kolegów śnieżkami z ubitego śniegu lub z twardymi przedmiotami w środku, gdyż może doprowadzić to do obrażeń ciała.
- Korzystaj wyłącznie ze specjalnie przygotowanych lodowisk. Pod żadnym pozorem nie wchodź na lód zamarzniętych zbiorników wodnych, jezior, kanałów, stawów, itp. Z brzegu lód może wydawać się gruby, jednak w każdej chwili może załamać się pod naszym ciężarem;
- Kulig organizuj wyłącznie pod nadzorem osób dorosłych; sanki łącz grubą, wytrzymałą liną, aby nie odczepiły się podczas jazdy. Nie dołączaj sanek do samochodu, gdyż może się to skończyć tragicznie;
- Podczas zabaw na śniegu i lodowisku pilnuj swoich wartościowych przedmiotów. Jeśli to możliwe portfel lub telefon komórkowy oddaj do depozytu lub pod opiekę zaufanej osobie.
- Przez jezdnię przechodź wyłącznie w miejscu do tego wyznaczonym. Poruszaj się chodnikiem, a gdy takiego chodnika nie ma lewą stroną; pamiętaj o korzystaniu z elementów odblaskowych.
Bezpieczny dom i mieszkanie.
- Nie umieszczaj w mediach społecznościowych informacji dokąd wyjeżdżasz i kiedy wracasz. Jest to świetne pole dla przestępców.
- Przed wyjazdem poproś sąsiada lub inną zaufaną osobę, o to aby podczas Twojej nieobecności zaopiekował się domem, odbierał korespondencję ze skrzynki pocztowej. Nigdy nie zostawiaj kluczy w umówionym miejscu np. pod wycieraczką czy doniczką.
- Pamiętajmy, aby za każdym razem gdy wychodzisz z domu sprawdzić czy zamknąłeś drzwi i okna.
- Nie przechowuj w domu dużej ilości gotówki, kosztowności czy innych wartościowych przedmiotów.
- Pamiętaj, że złodzieje typując domy do włamania wybierają te z zabezpieczeniami łatwiejszymi do pokonania - warto zainwestować w rolety antywłamaniowe, alarm połączony z monitoringiem, czujniki ruchu i dobre oświetleniu terenu.
Bezpieczeństwo podczas podróży.
Podróż, niezależnie od wybranego środka transportu powinna być bezpieczna dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Policjanci monitorują płynność ruchu na głównych ciągach komunikacyjnych i drogach dojazdowych do miejsc zimowego wypoczynku. Koncentrują swoje działania zarówno na zapewnieniu porządku i bezpieczeństwa, jak i udzielaniu uczestnikom ruchu wszelkiej pomocy.
Szczególną uwagę zwracają m.in. na przestrzeganie przez kierujących dozwolonych limitów prędkości, a także korzystanie z pasów bezpieczeństwa oraz sposób przewożenia dzieci. Ważnym elementem kontroli jest też stan techniczny pojazdu i trzeźwość kierowcy.
Kierowco pamiętaj:
- Sprawdź stan techniczny pojazdu.
- Przygotuj się do wyjazdu, przede wszystkim wypocznij.
- Nie spożywaj alkoholu, jeżeli wiesz, że jesteś kierowcą.
- Gdy czujesz zmęczenie podczas jazdy zatrzymaj się i odpocznij w miejscu do tego przystosowanym.
- Stosuj się do przepisów ruchu drogowego.
Niezależnie od tego w jakim charakterze korzystamy z drogi – czy jesteśmy kierowcą samochodu, pieszym, rowerzystą – zawsze zachowujmy się odpowiedzialnie, z myślą o pozostałych uczestnikach ruchu drogowego.
Życzymy udanych i bezpiecznych ferii!!
mł. asp. Magda Zarembska