Aktualności

Dozór policyjny, zakaz zbliżania i nakaz opuszczenia lokalu za znęcanie się nad rodziną

Data publikacji 08.03.2023

Decyzją ciechanowskiej prokuratury 45-letni mieszkaniec powiatu ciechanowskiego, który od lutego 2023 roku znęcał się nad swoimi rodzicami został objęty policyjnym dozorem. Mężczyzna ma również zakaz zbliżania się do pokrzywdzonych oraz nakaz opuszczenia lokalu zajmowanego wspólnie z pokrzywdzoną. Za popełnione przestępstwo grozi mu kara do 5 lat więzienia.

45-letni mężczyzna podejrzany jest o to, że znęcał się psychicznie nad swoimi rodzicami. Mężczyzna, będąc w stanie nietrzeźwości wszczynał awantury domowe, podczas których wyzywał członków rodziny słowami wulgarnymi, ciągle ich niepokoił i budził w nocy. Na wniosek ciechanowskich policjantów prokurator zastosował wobec mężczyzny policyjny dozór, zakaz kontaktowania się z pokrzywdzonymi oraz nakaz opuszczenia lokalu zajmowanego wspólnie z pokrzywdzoną.

Przeciwdziałanie przemocy domowej, niesienie pomocy osobom dotkniętym przemocą oraz ich rodzinom jest jednym z głównych zadań realizowanych przez policję. Przemoc w rodzinie to zamierzone i wykorzystujące przewagę siły działanie skierowane przeciw członkowi rodziny naruszające ich prawa i dobra osobiste, powodujące cierpienie i szkody psychiczne, fizyczne, a także materialne. Znęcanie się i poniżanie to tajemnica wielu rodzin.

Przemoc w rodzinie – możliwość uzyskania pomocy Policji.

Numer alarmowy 112

W sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia wynikającego ze stosowania przemocy w rodzinie, w pierwszej kolejności należy skorzystać z numeru alarmowego 112 obsługiwanego przez operatorów Centrum Powiadamiania Ratunkowego, którzy otrzymane zgłoszenie niezwłocznie przekazują bezpośrednio dyżurnym jednostek organizacyjnych Policji właściwych miejscowo dla miejsca zdarzenia, pobytu osoby potrzebującej pomocy.

 Aplikacja „Moja Komenda”

Oprócz możliwości kontaktu z osobami obsługującymi telefon alarmowy 112, osoby dotknięte przemocą w rodzinie mogą kontaktować się telefonicznie z dyżurnymi jednostek organizacyjnych Policji właściwych ze względu na miejsce zamieszkania. Dzięki aplikacji mobilnej „Moja Komenda”, osoby dotknięte przemocą w rodzinie mogą uzyskać dostęp do bazy danych zawierającej informacje o wszystkich obiektach policyjnych dostępnych dla interesantów, a także dane kontaktowe ponad 8 tysięcy dzielnicowych z terenu kraju, którzy wyposażeni są w telefony komórkowe, a także posiadają indywidualne adresy poczty elektronicznej. Istnieje zatem możliwość nawiązania zarówno kontaktu telefonicznego jak też przesłania korespondencji e-mail do właściwego dzielnicowego.

Policyjny Telefon Zaufania dla Osób Dotkniętych Przemocą w Rodzinie

Dla osób chcących uzyskać fachową poradę możliwym jest także skorzystanie z Policyjnego Telefon Zaufania dla Osób Dotkniętych Przemocą w Rodzinie (tel. 800 120 226, czynny w dni robocze w godzinach 09:30-15:30) obsługiwanego przez policjantów z Biura Prewencji KGP.

Apelujemy, aby osoby dotknięte tą tragedią nie wstydziły się mówić o swojej sytuacji. W naszej komendzie zawsze czekają policjanci gotowi nieść pomoc ofiarom przemocy domowej.

Zgodnie z art. 207 kodeksu karnego, kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Jeśli doznajesz przemocy w rodzinie, nie obawiaj się skorzystać z wymienionych wyżej form pomocy Policji. Skontaktuj się z najbliższą jednostką Policji, dzielnicowym lub powiadom odpowiednie służby!

Nie pozostawaj obojętny!

Jeśli jesteś świadkiem przemocy w rodzinie, powiadom odpowiednie służby!

mł. asp. Magda Zarembska

Powrót na górę strony