Przemoc wobec osób starszych tematem spotkań z seniorami
Dzisiaj obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Znęcania się nad Osobami Starszymi. Z tej okazji ciechanowskie policjantki spotkały się z seniorami, aby omówić tematykę przemocy wobec osób starszych. Uczestnicy spotkania uzyskali odpowiedzi na pytania jak rozpoznać przemoc, jak jej przeciwdziałać i gdzie szukać pomocy.
Przemoc w rodzinie to każde celowe działanie lub brak działania, na przykład zaniedbywanie, które powodują krzywdę i cierpienie fizyczne albo psychiczne członka rodziny. Sprawca przemocy wykorzystuje przewagę nad ofiarą i narusza jej podstawowe prawa, takie jak godność, wolność i nietykalność cielesna. Przemoc wobec osób starszych przyjmuje rozmaite formy – przemocy fizycznej, psychicznej, finansowej, seksualnej, jak również zaniedbania, którego skutkiem mogą być niedożywienie, nieleczone problemy medyczne czy depresja. Światowy Dzień Świadomości Znęcania się nad Osobami Starszymi obchodzony 15 czerwca jest doskonałą okazją do tego, aby przypomnieć seniorom, że przemoc, która pozostaje bez reakcji, eskaluje i staje się coraz bardziej dotkliwa dla ofiary. Dlatego tak ważne jest, aby jej przeciwdziałać.
Policjantki z Komendy Powiatowej Policji w Ciechanowie w miniony wtorek spotkały z seniorami z Dziennego Domu Opieki Medycznej w Ciechanowie oraz Klubu Seniora w Gumowie. Głównym celem spotkań było zwiększenie świadomości seniorów na temat zjawiska przemocy. Podczas prelekcji funkcjonariuszki omówiły sposoby rozpoznawania przemocy wobec osób starszych oraz możliwe konsekwencje prawne i psychologiczne jej stosowania. Uczestnicy spotkania uzyskali odpowiedzi na pytania, jak przeciwdziałać przemocy i gdzie szukać pomocy. W trakcie spotkania policjantki przedstawiły przykłady przemocy stosowanej wobec seniorów, skalę tego zjawiska na terenie powiatu ciechanowskiego, a także omówiły na czym polega procedura „Niebieskiej Karty”.
Przypominamy, że przemoc może mieć różne oblicza – od słów po czyny. Może dotknąć każdego z nas, niezależnie od wieku, dochodów, czy wykształcenia. Jeśli podejrzewasz, że osoba starsza doznaje przemocy w rodzinie powiadom policję, sąd, ośrodek pomocy społecznej. Nie bądź obojętny – reaguj!
mł. asp. Magda Zarembska