Aktualności

Zadbajmy o bezpieczeństwo podczas prac polowych!

Data publikacji 23.07.2023

Okres letni to czas wzmożonych prac polowych. Podczas nich zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i osób bliskich. Bywa, że do wielu prac angażowane są dzieci i osoby w podeszłym wieku. Niestety, często dochodzi do wypadków, na skutek których osoby doznają różnych obrażeń, a nawet tracą życie. Dlatego policjanci apelują o rozwagę podczas wykonywania prac polowych i radzą jak uniknąć zagrożeń.

Z uwagi na trwający okres żniw na drogach pojawią się kombajny, ciągniki przewożące słomę inne maszyny rolnicze. Poruszanie się takimi maszynami wymaga odpowiednich kwalifikacji i doświadczenia. Każdy uczestnik ruchu drogowego ma obowiązek przestrzegania obowiązujących przepisów o ruchu drogowym i kierowania pojazdem spełniającym określone wymagania techniczne takie jak sprawnie działająca sygnalizacja świetlna, trójkąt który wyróżnia pojazdy wolnobieżne, sprawny układ hamulcowy i kierowniczy oraz bezpieczną kabinę.

Często zdarza się, że kombajniści po skończonej pracy na polu wyjeżdżają na drogi publiczne z zespołem żniwnym zaczepionym z przodu maszyny. Zajmuje on wówczas znacznie większą szerokość drogi a tym samym stwarza duże utrudnienia w ruchu oraz zagrożenie dla pozostałych użytkowników dróg. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, rolnik poruszając się kombajnem po drogach publicznych, ma obowiązek zdemontowania znajdującego się z przodu pojazdu zespołu żniwnego i przetransportowania go na specjalnym wózku. Kierowca poruszający się drogą publiczną z zamontowanym tzw. hederem z przodu kombajnu popełnia wykroczenie. Za to policjant może nałożyć mandat karny w wysokości do 500 zł. Jadąc takim pojazdem należy także pamiętać o obowiązkowym włączeniu światła błyskowego barwy pomarańczowej.

O bezpieczeństwie należy pamiętać jednak nie tylko na drogach. Apelujemy do wszystkich rolników o zachowanie szczególnej ostrożności i rozwagi podczas wykonywania prac polowych. Wystrzegajmy się nieodpowiedzialnego zachowania, nie dopuszczajmy naszych dzieci do obsługi i prowadzenia maszyn rolniczych. Może być to dla nich, a także innych osób, śmiertelnym zagrożeniem. Przypominamy również, że przewożenie osób na przyczepach oraz pojazdami rolniczymi w miejscach do tego nieprzeznaczonych, jest bardzo niebezpieczne i narusza przepisy prawa o ruchu drogowym.

Pamiętajmy! Sprzęty rolnicze to nie jest miejsce do zabawy dla dzieci. Niekiedy wystarczy chwila nieuwagi, aby doszło do wypadku niosącego poważne konsekwencje zarówno zdrowotne jak i prawne. Odpowiednie zaplanowanie prac polowych, rozsądek oraz poważne podejście do zasad bezpieczeństwa pozwoli na uniknięcie wypadków. Zróbmy wszystko aby wykonywanie takich prac było bezpieczne dla nas oraz naszych dzieci.

 

mł. asp. Magda Zarembska

Powrót na górę strony