Aktualności

Ty też możesz pomóc osobom bezdomnym! Skorzystaj z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa

Data publikacji 06.11.2023

Okres jesienno-zimowy niesie zagrożenia dla osób bezdomnych utraty ich zdrowia, a nawet życia z powodu wychłodzenia. Policjanci prowadzą w tym czasie wspólnie z innymi służbami i instytucjami działania prewencyjne i interwencyjne, aby zapobiec ewentualnym tragediom z udziałem osób zagrożonych. Ty także możesz pomóc — skorzystaj z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa i zgłoś miejsce przebywania osób bezdomnych, potrzebujących pomocy.

Okres jesienno-zimowy, gdy temperatury spadają poniżej zera, to najtrudniejszy czas dla osób bezdomnych, samotnych, w podeszłym wieku i niezaradnych życiowo. To właśnie one są najbardziej narażone na wychłodzenie organizmu. Policjanci wspólnie z innymi służbami i instytucjami pomagają  osobom, które ze względu na niskie temperatury znajdują się w okolicznościach zagrażających ich życiu i zdrowiu. Dzięki temu doskonale orientują się, w jakich miejscach takie osoby starają się przetrwać okres jesienno-zimowy. W zainteresowaniu mundurowych są m.in. pustostany, ogródki działkowe, altanki, klatki schodowe, strychy i piwnice. Jak co roku policjanci monitorują sytuację tych osób, oferując pomoc każdemu, kto jej potrzebuje - odnajdując takie osoby, zawsze proponują pomoc w dotarciu do ośrodków zapewniających bezpieczne schronienie, bezpłatny nocleg, ciepły posiłek.

Policjanci przypominają, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa w swoim katalogu potencjalnych zagrożeń ma kategorię: „Osoba bezdomna wymagająca pomocy”, dzięki czemu każdy może wskazać miejsca przebywania takich osób. Cała procedura jest niezwykle prosta. Wystarczy nanieść znacznik na konkretne miejsce na mapie i gotowe. Policjanci odbiorą taki sygnał i sprawdzą, czy nikt we wskazanym rejonie nie potrzebuje pomocy. Wejdź na Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa i zobacz jakie to proste.

W każdym pilnym przypadku zagrożenia życia lub zdrowia należy wykonać telefon na numer alarmowy. Jeśli na dworze panują niekorzystne warunki atmosferyczne i występuje realne zagrożenie czyjegoś życia – niezwłoczne zadzwońmy na numer 112. Z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa korzystajmy wyłącznie w przypadku, gdy wiemy o tym, że np. bezdomni przebywają na pewnym obszarze w sposób stały lub powtarzający się. Wtedy policjanci włączą ten obszar do miejsc, które sprawdzają podczas swojej służby patrolowej. Sprawdzą je także w dni największych spadków temperatur i w razie konieczności zaproponują przewiezienie do noclegowni lub innych placówek pomocowych.

Zwracamy się z apelem o to, aby nikt z nas nie pozostawał obojętny na potrzeby drugiego człowieka, zwłaszcza w przypadku spadków temperatur. Nasze wspólne zainteresowanie, być może przyczyni się do tego, że uratujemy komuś życie. Pamiętajmy — jedno zgłoszenie może uratować czyjeś życie!

 

asp. Magda Zarembska

 

Powrót na górę strony