Dostałeś telefon z informacją, że ktoś z Twoich bliskich spowodował wypadek i potrzebne są pieniądze? To oszustwo!
87-letni mieszkaniec powiatu ciechanowskiego padł ofiarą oszustów, którzy zadzwonili do niego na telefon stacjonarny. Mężczyzna stracił prawie 33 tys. złotych, chcąc pomóc synowi, który rzekomo spowodował wypadek i potrzebował pilnie pieniędzy. Pamiętajmy ani policja, ani prokuratura nie działa w ten sposób i nie prosi o przekazywanie pieniędzy!
Wielokrotnie policjanci apelują i ostrzegają o tym, że oszuści wykorzystają najróżniejsze metody i sposoby, żeby zdobyć pieniądze. Telefoniczna odmiana oszustw przybiera różne formy. Oszuści dzwonią z informacją, że ktoś bliski spowodował wypadek i trzeba zapłacić określoną kwotę, aby uniknąć sankcji karnych, w tym aresztowania. Pieniądze mają być rzekomo dla prokuratora, a odbiera je mężczyzna podający się za policjanta.
Taki właśnie telefon odebrał kilka dni temu 87-letni mieszkaniec powiatu ciechanowskiego. Do seniora zadzwonił na numer stacjonarny mężczyzna, który podał się za jego syna. Powiedział, że spowodował wypadek, w którym zginęła kobieta w ciąży. Z oszukanym rozmawiał też mężczyzna podający się za policjanta, który poinformował, że potrzebne są pieniądze, aby syn uniknął kary i więzienia. 87-latek przygotował prawie 33 tys. złotych. Oszust powiedział, że taka kwota wystarczy i zapytał o adres, pod który ma przyjechać funkcjonariusz. Kilka minut później, do drzwi mieszkania zapukał mężczyzna, który odebrał gotówkę. Po odejściu kuriera „funkcjonariusz” ponownie zadzwonił i poinformował 87-latka, że dzięki przekazanej kaucji syn został zwolniony i jest już w domu. Senior zorientował się, że padł ofiarą oszustwa, dopiero gdy skontaktował się z nim drugi syn, który powiedział, że żadnego wypadku nie było.
Jak nie paść ofiarą oszustwa telefonicznego? Pamiętaj:
- Bądź ostrożny w kontaktach z nieznajomymi.
- Zachowaj zdrowy rozsądek i ostrożność – jeśli dzwoni do nas osoba, która podaje się za członka rodziny, znajomego, policjanta, adwokata i prosi o pieniądze, nie podejmuj żadnych pochopnych decyzji.
- Zawsze potwierdzaj „prośbę o pomoc”; weryfikuj, czy faktycznie doszło do zdarzenia, o którym informuje cię osoba w słuchawce telefonu.
- Nigdy nie udzielaj przez telefon informacji, jaką ilość pieniędzy posiadasz w domu czy na koncie bankowym.
- Nigdy nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz.
- Nie ulegaj presji czasu, jaką wywiera telefoniczny rozmówca.
- Pamiętaj, że policja, prokuratura nie informuje o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie i nigdy nie prosi też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie.
- O każdej próbie wyłudzenia pieniędzy poinformuj Policję!
Apelujemy również do osób młodych: informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o przekazanie dużej ilości pieniędzy.
asp. Magda Zarembska/KPP Ciechanów