Razem tworzymy bezpieczną przyszłość - Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa w 2023 roku na terenie powiatu ciechanowskiego
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa jest bezpłatną aplikacją, dzięki której mieszańcy mogą dzielić się z Policją swoimi spostrzeżeniami na temat zagrożeń występujących w ich najbliższym otoczeniu. Mieszkańcy powiatu ciechanowskiego chętnie z niej korzystają, a każde naniesione na mapę zagrożenie jest weryfikowane przez funkcjonariuszy. W 2023 za pośrednictwem tej platformy wpłynęło 717 sygnałów o miejscach, w których może dochodzić do naruszeń przepisów. Zachęcamy do aktywnego korzystania z tego narzędzia, które pozwala razem tworzyć bezpieczną przyszłość.
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa jest internetową platformą służącą do wymiany informacji lokalnej społeczności z Policją. Za jej pomocą można przekazywać zgłoszenia o zagrożeniach występujących w danej okolicy, które Policja będzie weryfikować. W naniesionym zagrożeniu istnieje możliwość dodania opisu oraz zdjęć, które z pewnością pomogą w dokładnej weryfikacji zgłoszenia. Co ważne, nie ma potrzeby zakładania żadnego konta, podawania swoich danych, czy numeru telefonu. Każdy może skorzystać z Mapy, wchodząc na stronę internetową: https://mapy.geoportal.gov.pl/iMapLite/KMZBPublic.html.
W 2023 za pośrednictwem tej platformy do Komendy Powiatowej Policji w Ciechanowie wpłynęło 717 sygnałów o miejscach, w których może dochodzić do naruszeń przepisów. 282 zgłoszenia zostały potwierdzone, 155 uznano za niepotwierdzone, a 280 było żartem lub pomyłką.
Zgłoszenia najczęściej dotyczyły:
- przekraczania dozwolonej prędkości przez kierujących - 219,
- nieprawidłowego parkowania - 186,
- spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych – 78,
- aktów wandalizmu – 42,
- wałęsających się bezpańskich psów– 36,
- grupowania się nieletnich zagrożonych demoralizacją - 33,
- niewłaściwej infrastruktury drogowej – 32,
- nielegalnych rajdów samochodowych – 27,
- używania środków odurzających – 16.
KMZB to nie tylko zestawienie danych, to wspólna praca społeczeństwa i Policji nad poprawą naszej codzienności. Zachęcamy do aktywnego korzystania z tego narzędzia, które pozwala razem tworzyć bezpieczną przyszłość. Pamiętajmy jednak, że z mapy należy korzystać rozsądnie. Każde naniesione na mapę zagrożenie wywoła odpowiednią reakcję policji.
Nie zapominajmy, że zgłoszenia w ramach Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa nie zastąpią potrzeby pilnej interwencji policji, gdy zagrożone jest życie lub zdrowie ludzkie. W tych przypadkach należy korzystać z numeru alarmowego 112.
Za wszystkie zgłoszenia dziękujemy.
asp. Magda Zarembska/ KPP w Ciechanowie