Aktualności

Dwa potrącenia na przejściach dla pieszych - uważajmy na drogach!

Data publikacji 07.02.2024

Po raz kolejny apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności w tym trudnym okresie zimowym. Niekorzystne warunki atmosferyczne i szybciej zapadający zmrok wpływają negatywnie na bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu. Wczoraj w Glinojecku na ul. Płockiej kierujący pojazdem ciężarowym daf potrącił przechodzącego przez przejście 76-latka. Mężczyzna z obrażeniami ciała trafił do szpitala. Dzisiaj na ul. Wojska Polskiego doszło do podobnego zdarzenia. Na szczęście 50-letnia piesza nie odniosła poważniejszych obrażeń.

Zimowa aura nie sprzyja bezpieczeństwu na drodze. Szybciej zapadający zmrok, gołoledź, opady śniegu czy deszczu stanowią duże zagrożenie zarówno dla kierowców jak i pieszych. Wczoraj (6.02) w Glinojecku na ul. Płockiej doszło do zdarzenia drogowego z udziałem pieszego. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że kierujący pojazdem ciężarowym daf z naczepą, 30-letni mieszkaniec powiatu brodnickiego, potrącił przechodzącego przez przejście dla pieszych mężczyznę. 76-letni mieszkaniec powiatu ciechanowskiego z obrażeniami ciała został przewieziony do szpitala. Obaj uczestnicy zdarzenia byli trzeźwi. Policjanci wyjaśniają teraz dokładny przebieg oraz przyczyny wypadku.

Do podobnego zdarzenia doszło dzisiaj około godz. 7.00 w Ciechanowie na ul. Wojska Polskiego. Jak ustalili policjanci kierujący volkswagenem, 42-letni mieszkaniec powiatu ciechanowskiego potrącił na  przejściu dla pieszych kobietę. 50-letnia mieszkanka powiatu ciechanowskiego została przewieziona do szpitala, na szczęście nie odniosła poważniejszych obrażeń. Kierujący volkswagenem za spowodowanie kolizji drogowej odpowie przed sądem.

Pamiętajmy! Piesi to grupa użytkowników dróg, która podczas zdarzenia drogowego jest szczególnie narażona na utratę zdrowia, a nawet życia. Dlatego kierowcy zbliżając się do przejścia dla pieszych, powinni wzmóc czujność, zachować szczególną ostrożność, a także zdjąć nogę z gazu. Kierowca ma obowiązek udzielić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się nie tylko na przejściu dla pieszych, ale również temu, który na to przejście wchodzi.

Piesi natomiast powinni stosować zasadę ograniczonego zaufania: to, że my widzimy nadjeżdżające auto, wcale nie oznacza, że kierowca widzi także nas. Pod żadnym pozorem nie należy wchodzić tuż pod nadjeżdżający pojazd. Nawet na przejściu dla pieszych należy się upewnić, czy kierujący zdąży wyhamować. 

Niezależnie czy jesteśmy pieszym, czy kierowcą, powinno nam jednakowo zależeć na naszym wspólnym bezpieczeństwie. Zachowajmy ostrożność, aby na naszych drogach nie dochodziło do niepotrzebnych tragedii.

 

asp. Magda Zarembska/ KPP w Ciechanowie

Powrót na górę strony