Noś odblaski! One mogą uratować Ci życie
Pieszy poza terenem zabudowanym, po zmroku bez żadnych elementów odblaskowych widoczny jest z odległości około 20-30 metrów. Kierowca nie ma wówczas żadnych szans na reakcję. Nawet niewielka zawieszka odblaskowa, opaska czy naszywki na ubraniach sprawiają, że ta widoczność zwiększa się do nawet 150- 200 metrów. Dzięki temu kierowca ma więcej czasu, aby zareagować, a zyskane w ten sposób sekundy mogą uratować zdrowie, a nawet życie.
W trosce o zdrowie i życie niechronionych uczestników ruchu drogowego mundurowi przypominają o widoczności na drodze i wpływie bycia widocznym na nasze bezpieczeństwo. Prawidłowo noszone elementy odblaskowe powinny być umieszczone w takim miejscu, by znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były widoczne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tyłu i z przodu).
Zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym piesi, którzy poruszają się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, są obowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Zachęcamy do noszenia odblasków także w obszarze zabudowanym. Nie wszystkie odcinki drogi są dobrze doświetlone, a widoczność kierującemu często ograniczają elementy architektoniczne, drzewa lub padający deszcz.
Przypominamy, że pieszy, który nosi odblaski, zostaje zauważony przez kierowcę z odległości nawet 150 metrów. To wystarczająco dużo, by go bezpiecznie ominąć. Pieszy, który nie ma odblasków, zostaje zauważony, dopiero gdy znajduje się ok. 40 metrów od jadącego pojazdu. To mniej więcej tyle, ile najczęściej wynosi droga hamowania szybko jadącego pojazdu. Czasami to zbyt mało, by podjąć jakąkolwiek reakcję.
Pamiętajmy zatem, żeby być widocznym na drodze. Czasem nawet mały odblask może uratować życie!
asp. Magda Zarembska/ KPP w Ciechanowie