Aktualności

Śmigus dyngus - zachowaj umiar i rozsądek

Data publikacji 01.04.2024

Drugi dzień świąt, zwany Lanym Poniedziałkiem lub Śmigusem – Dyngusem ma bogatą tradycję ludową. Tego dnia kwitło życie towarzyskie, odbywały się odwiedziny rodzinne i sąsiedzkie oraz trwało wielkie polewanie. Jeśli chcemy być wierni tradycji, kilka kropel w zupełności wystarczy. Dlatego też zadbajmy, aby jej kultywowaniu towarzyszył umiar i rozsądek, aby polewanie wodą miało charakter symboliczny i nie naraziło nikogo na przykrość, ani straty materialne.

Święta Wielkanocne to przede wszystkim czas odpoczynku i spotkań w gronie rodzinnym. Ten okres nierozerwalnie związany jest też z tradycją oblewania wodą w Poniedziałek Wielkanocny. Śmigus – Dyngus ma bogatą tradycję ludową. Już w nocy z niedzieli na poniedziałek wyruszali tzw. dyngusiarze i inni przebierańcy, by psocić, figlować i oblewać innych wodą. Tego dnia kwitło życie towarzyskie, odbywały się odwiedziny rodzinne i sąsiedzkie oraz trwało wielkie polewanie. Drugi dzień Świąt Zmartwychwstania Pańskiego integrował społeczność wiejską i sprzyjał nawiązywaniu znajomości, szczególnie pośród ludzi młodych. Chłopcy polewali mieszkające w sąsiedztwie młode dziewczęta. Obecnie, głównie w dużych miastach, tradycja ta jest coraz rzadziej kultywowana. W niektórych domach tradycją jest polewanie się przez domowników wodą ze specjalnych sikawek, pistoletów, a w innych wręcz oblewanie się pełnymi wody wiadrami. W wielu miejscach w Polsce uważa się, że chociażby minimalne zmoczenie wodą jest niezbędne, by zapewnić sobie szczęście w bieżącym roku.

Jeśli chcemy być wierni tradycji, kilka kropel w zupełności wystarczy. Dlatego też zadbajmy, aby jej kultywowaniu towarzyszył umiar i rozsądek, aby polewanie wodą miało charakter symboliczny i nie naraziło nikogo na przykrość, ani straty materialne.

Musimy pamiętać, że przekroczenie granic umiaru i rozsądku podczas oblewania wodą innych osób w tym szczególnym dniu może prowadzić nawet do poniesienia odpowiedzialności za popełnienie czynu zabronionego określonego najczęściej w Kodeksie wykroczeń.

Pamiętajmy, że nad naszym bezpieczeństwem podczas świątecznych dni czuwają policjanci. Będą oni pełnić służbę związaną z zapewnieniem bezpieczeństwa na drogach, a także patrolować miejsca, gdzie pojawią się większe skupiska osób, np. w okolicach kościołów. Zwiększonym nadzorem policjanci obejmą także komunikację zbiorową. Pamiętajmy, by zgłaszać im wszelkie niepokojące sygnały dotyczące zagrożenia naszego bezpieczeństwa.

 

asp. Magda Zarembska/ KPP Ciechanów

źródło: KGP

 

Powrót na górę strony