Aktualności

Słowa mogą ranić! Stop hejt!

Data publikacji 12.04.2024

Mowa nienawiści czy hejt w Internecie to realne problemy, z którymi mierzę się miliony ludzi na całym świecie - w tym dzieci i nastolatki. Hejt to przejawy nienawiści, kompromitowania, obrażania, znęcania się i dręczenia. Podczas spotkania z uczniami Szkoły Podstawowej TWP w Ciechanowie policjanci przypominali o tym, że słowa mogą ranić.

Hejt może przyjmować różne postacie. Od negatywnych, często pełnych wulgaryzmów komentarzy, umieszczanych najczęściej na portalach i grupach internetowych, po obraźliwe memy, obrazki czy filmiki. Każdy z użytkowników Internetu może paść ofiarą takiej formy cyberprzemocy. 

W miniony wtorek (9.04) ciechanowscy policjanci spotkali się z uczniami klas szóstych Szkoły Podstawowej TWP w Ciechanowie w ramach kampanii „Nie hejtuję-reaguję”. Funkcjonariusze omówili młodzieży bardzo istotny problem, jakim jest stosowanie cyberprzemocy,  a także przemocy rówieśniczej. Policjanci zwrócili uwagę na to, że uczniowie powinni uważać na to, jakie zdjęcia zamieszczają w Internecie, ale również na to, jakie komentarze pozostawiają pod zdjęciami innych osób. Mundurowa przestrzegali, że w Internecie nikt nie jest anonimowy, a zamieszczane przez nas treści mogą zostać łatwo skopiowane i wykorzystywane przez inne osoby. Ostrzegali również młodych ludzi przed zawieraniem podejrzanych internetowych znajomości - tłumacząc, że uczniowie, nie zawsze mają świadomość, kim jest w rzeczywistości, nieznajomy, internetowy „przyjaciel”.

Zastanówmy się, zanim napiszemy coś w Internecie. Słowa mogą boleć. Mogą spowodować ranę, która nigdy się nie zagoi, a w skrajnych przypadkach mogą doprowadzić do tragedii...

 

asp. Magda Zarembska/ KPP w Ciechanowie

Powrót na górę strony