Aktualności

Motocyklem do rowu. Niebezpieczne zdarzenie na DK-50

Data publikacji 11.06.2024

W minioną sobotę na drodze krajowej nr 50 doszło do groźnie wyglądającego zdarzenia z udziałem motocyklisty. Jak ustalili policjanci, kierujący yamahą stracił panowanie nad pojazdem, zjechał na pobocze, a następnie wjechał do rowu. Na szczęście nie odniósł poważniejszych obrażeń. Apelujemy do motocyklistów o dostosowanie prędkości do warunków ruchu oraz zachowanie szczególnej ostrożności. Należy pamiętać, że skutki wypadku na motocyklu są poważniejsze niż wypadku samochodowego.

W minioną sobotę (8.06) około godz. 17.40 na drodze krajowej nr 50 w miejscowości Mieszki Wielkie doszło do zdarzenia drogowego z udziałem motocyklisty. Jak ustalili interweniujący policjanci, kierujący yamahą, 28-letni mieszkaniec powiatu ciechanowskiego, jadąc od strony Ojrzenia w kierunku Ciechanowa, stracił panowanie nad pojazdem, zjechał na pobocze, a następnie wjechał do rowu. Mężczyzna został przewieziony do szpitala. Na szczęście mężczyzna nie odniósł poważniejszych obrażeń. Był trzeźwy. Został ukarany mandatem karnym.

Należy pamiętać, że skutki wypadku na motocyklu są poważniejsze niż wypadku samochodowego. Kierujący jednośladem nie jest chroniony karoserią pojazdu, pasami bezpieczeństwa czy poduszką powietrzną. Jedyną ochroną ciała motocyklisty, podczas upadku czy zderzenia z innym pojazdem/przeszkodą, może być odzież motocyklowa, tj. kurtka ochronna, właściwe buty, odpowiednie rękawice oraz kask.

Dlatego też apelujemy do motocyklistów o dostosowanie prędkości do warunków ruchu, przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, wzięcie pod uwagę również takich czynników jak: umiejętności i doświadczenie w kierowaniu pojazdem, stres, zmęczenie, rutyna, charakterystyka trasy.

Najczęstsze przyczyny wypadków spowodowanych przez motocyklistów to niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, nieprawidłowe wyprzedzanie i niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami. Jazda z odpowiednią prędkością pozwoli na reakcję adekwatną do sytuacji. Dla wielu motocyklistów szybka jazda nie jest ani przyjemna, ani bezpieczna. Wystarczy, że na drodze będzie piach lub rozlana ciecz, a opanowanie motocykla może być trudne, nawet dla doświadczonego kierowcy.

 

asp.  Magda Zarembska/ KPP w Ciechanowie

Powrót na górę strony