Aktualności

Uwaga na oszustwa "na policjanta"

Data publikacji 04.06.2020

Gostynińscy policjanci ostrzegają przed oszustwem „na policjanta”. Metoda działania przestępców jest podobna do sposobu oszustw metodą „na wnuczka", przestępcy nawiązują kontakt telefoniczny ze swoją potencjalną ofiarą.

Sposób działania sprawców:

Nowa metoda przestępców polega na tym, że typują ofiarę z książki telefonicznej, po czym dzwoni oszust podając się za funkcjonariusza Policji w Gostyninie. Fałszywy policjant przekazuję informację, że prowadzi śledztwo związane z oszustwami bankowymi. Przestępca wypytuje ile oszczędności posiada osoba, jak wysoka jest jej emerytura, oraz czy posiada konto bankowe. Oszust umiejętnie zbiera informację które są w jego zainteresowaniu.                                                                                                               

Oszuści działają w sposób bezwzględny - umiejętnie manipulują rozmową tak, by uzyskać jak najwięcej informacji i wykorzystać ufność przede wszystkim starszych osób. Nalegają do szybkiego potwierdzenia ich danych dzwoniąc pod numer alarmowy 997. Nie dajcie się zwieść. Jeżeli będzie taka sytuacja zadzwońcie pod numer alarmowy z innego telefonu, najlepiej telefonu komórkowego. Jeśli nie macie telefonu komórkowego, poproście kogoś o pomoc. Z otrzymanych informacji  wynika,  że oszuści podłączają się pod numer telefonu ofiary. Po zakończeniu rozmowy z oszustem i szybkim wybraniem numeru 997 ponownie jesteśmy łączeniu z fałszywym policjantem. Jeśli masz wątpliwości zadzwoń pod numer alarmowy z innego telefonu.

 

ZAPAMIĘTAJ!                              

Sprawcy oszustw metodą „na policjanta” nigdy nie kontaktują się osobiście z ofiarami (a czasem nie odbierają pieniędzy osobiści)

Wykonując połączenie telefoniczne do potencjalnej ofiary.

Przebiegli oszuści nie dają chwili na zastanowienie się lub sprawdzenie informacji o ich tożsamości.

Rozpytują ofiarę jakie posiada oszczędności, emeryturę.

Przestępcy podając się za funkcjonariuszy Policji, często próbują ustalić czy ofiara posiada konto bankowe na którym znajdują się jej oszczędności. 

 

Co musisz zrobić, żeby nie stać się ofiarą oszustów!

Zachowaj ostrożność – jeżeli dzwoni ktoś, kto podszywa się pod członka rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmuj żadnych pochopnych działań – nie wykonuj jego poleceń – nie daj się zmanipulować!

Nie mów nikomu, a szczególnie przez telefon, o kwocie oszczędności jakie posiadasz i gdzie je przetrzymujesz.

Zadzwoń do innego członka rodziny i upewnij się, czy osoba, która prosiła o pomoc, faktycznie jej potrzebuje.

Nigdy nie przekazuj pieniędzy obcym osobom! Po pieniądze fałszywy krewny podsyła w swoim imieniu innego oszusta.

Nigdy nie ulegaj presji czasu wywieranej przez oszustów.

 

ZAPAMIĘTAJ!

Prawdziwi funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie działaniach telefonicznie!

Policjanci nigdy przez telefon nie wypytują o dane personalne oraz ilość oszczędności i miejsca ich przechowywania.

Zachowaj czujność. Jeśli ktoś będzie chciał cię oszukać, podając się przez telefon za policjanta – zakończ rozmowę telefoniczną! Nie wdawaj się w rozmowę z oszustem. Poinformuj o podejrzanym telefonie kogoś bliskiego. Ostrożność może uchronić przed utratą zbieranych przez wiele lat oszczędności.

W sytuacji, kiedy masz podejrzenia zawsze dzwoń na numer alarmowy Policji 997 lub 112.

 

Autor: mł. asp. Żaneta Kołodziejska

Powrót na górę strony