Kolejni kierowcy stracili prawo jazdy za nadmierną prędkość w obszarze zabudowanym
Zatrzymane prawo jazdy, punkty karne i mandaty to sankcje za przekroczenie dozwolonej prędkości o ponad 50km/h w terenie zabudowanym. W dniu wczorajszym gostynińscy policjanci zatrzymali dwóch takich kierujących. Rekordzista pędził z prędkością 107km/h. Przypominamy, że nadmierna prędkość jest jedną z głównych przyczyn wypadków drogowych, niestety często najtragiczniejszych w skutkach.
Nadmierna prędkość zabija i wciąż jest jedną z najczęstszych przyczyn wypadków na drogach. Dla przykładu samochód, który porusza się z prędkością 30 km/h potrzebuje ok. 14 m, aby się zatrzymać. Przy prędkości 50 km/h to samo auto zatrzyma się po 28 m, itd. Biorąc pod uwagę czas reakcji kierowcy, kiedy ten dostrzeże na drodze np. pieszego i rozpocznie hamowanie, szanse na bezpieczne zatrzymanie pojazdu spadają do zera.
Tylko w tym roku policjanci gostynińskiej drogówki zatrzymali już 17 praw jazdy za przekroczenie prędkości o ponad 50km/h w obszarze zabudowanym. Ostatnim niechlubnym rekordzistą był 25-letni kierujący Mercedesem, który pędził z prędkością 107km/h. Nie chcąc być gorszym, 35-letni kierujący Hondą poruszał się z prędkością 101km/h. Prawo jazdy zostało im zatrzymane na 3 miesiące. W tym czasie nie mogą prowadzić pojazdów mechanicznych, a jeśli wpadną na kontroli drogowej, okres ten wydłuża się automatycznie do 6 miesięcy. Druga "wpadka" skutkuje trwałym odebraniem uprawnień i koniecznością ponownego zdania egzaminu.
Miejmy zawsze na uwadze, że nadmierna prędkość jest jedną z głównych przyczyn wypadków drogowych, w których giną ludzie. To właśnie dlatego w stosunku do piratów drogowych policjanci nie stosują żadnej taryfy ulgowej.
Dodatkową pomoc w eliminowaniu piratów drogowych i amatorów prędkości z dróg naszego powiatu mogą stanowią informacje umieszczane przez mieszkańców na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. Każde takie miejsce oznaczone na mapie jest sprawdzane przez funkcjonariuszy i pozwala skutecznie walczyć z piractwem drogowym.
Autor: mł. asp. Żaneta Kołodziejska