Aktualności

Wypalanie traw jest zabronione

Data publikacji 01.04.2021

Wraz z pierwszymi oznakami wiosny rozpoczynamy wiosenne porządki. Niestety dla niektórych jest to wypalanie zbędnej roślinności, traw na łąkach czy w przydrożnych rowach. Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Gostyninie apelują o rozsadek i przypominają, że jest to zabronione i karalne, a przede wszystkim niszczy życie biologiczne i stanowi ogromne zagrożenie.

Główną przyczyną pożarów ściółki leśnej jest niestety ludzka lekkomyślność. Wypalanie roślinności, wbrew obiegowym opiniom rolników i działkowiczów, nie poprawia żyzności gleby. Specjaliści twierdzą, że wypalanie łąk czy pól jest zdecydowanie niekorzystne, gdyż popiół zmywany przez deszcz do ziemi zakwasza ją zamiast użyźniać.

Ponadto wiosenne wypalanie traw stanowi poważne zagrożenie dla ludzi, zwierząt, lasów, zabudowań gospodarczych czy domów mieszkalnych. Podczas pożaru powstaje duże zadymienie, które jest szczególnie niebezpieczne dla osób przebywających w bezpośrednim sąsiedztwie miejsca zdarzenia, z uwagi na możliwość zaczadzenia. Ponadto wypalanie roślinności w miejscach  przylegających do szlaków komunikacyjnych może prowadzić do powstania groźnych w skutkach wypadków i kolizji drogowych, z uwagi na duże zadymienie zmniejszające widoczność na drogach.

Niestety statystyki wskazują, że sprawcami wypalania roślinności są również dzieci, które obserwując swoich opiekunów popełniają ich błędy bądź nie mają odpowiedniego nadzoru rodzicielskiego. Pamiętajmy, że zgodnie z kodeksem wykroczeń pozostawienie małoletniego do lat 7 w okolicznościach umożliwiających mu wzniecenie pożaru podlega karze grzywny lub karze nagany.

Wobec tak niszczącego żywiołu, jakim jest ogień pamiętaj - zanim podpalisz zastanów się czy przez swoją lekkomyślność nie narazisz życia swojego i innych. Ponadto policjanci ostrzegają, że wobec sprawców wypalania roślinności wyciągane będą surowe konsekwencje.

WYPALANIE TRAW JEST ZABRONIONE!!!

Określają to następujące przepisy:

  • Ustawa o ochronie przyrody z dn.16 kwietnia 2004r.

-art.124 „Zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów”

-art.131 „Kto … wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary … podlega karze aresztu lub grzywny”

  • Kodeks wykroczeń

-art.82§3 pkt „Kto na terenie lasu, na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk, jak również w odległości do 100 m od nich roznieca ogień poza miejscami wyznaczonymi do tego celu albo pali tytoń, z wyjątkiem miejsc na drogach utwardzonych i miejsc wyznaczonych do pobytu ludzi, podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany”

-art.82§4 ”Kto wypala trawy, słomę lub pozostałości roślinne na polach w odległości mniejszej niż 100 m od zabudowań, lasów, zboża na pniu i miejsc ustawienia stert lub stogów bądź w sposób powodujący zakłócenia w ruchu drogowym, a także bez zapewnienia stałego nadzoru miejsca wypalania, podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany”

art.82§5  „Kto w inny sposób nieostrożnie obchodzi się z ogniem, podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany”

art.82§6 „Kto zostawia małoletniego do lat 7 w okolicznościach, w których istnieje prawdopodobieństwo wzniecenia przez niego pożaru, podlega karze grzywny albo karze nagany”

  • Kodeks karny

-art. 163§1 „ Kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10",

-art. 164 § 1 „Kto sprowadza bezpośrednie niebezpieczeństwo zdarzenia określonego w art. 163 § 1, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8”.

 

Autor: asp. Żaneta Kołodziejska

Powrót na górę strony