Noś odblaski! - Aktualności - KPP w Gostyninie

Aktualności

Noś odblaski!

Data publikacji 23.09.2021

Z każdym dniem coraz szybciej zapada zmrok. Każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Nawet najmniejszy element odblaskowy może uchronić nas od nieszczęścia.

Wcześniej zapadający zmierzch powoduje, że zarówno piesi, jak i rowerzyści poruszając się na drodze podczas słabej widoczności i najczęściej w ciemnych ubraniach, stają się dla kierującego pojazdem praktycznie niewidoczni. Powoduje to zwiększone ryzyko wystąpienia wypadków. Widoczność pieszych w tym okresie staje się jednym z ważniejszych czynników mających wpływ na bezpieczeństwo.  W tym czasie warunki drogowe przemawiają za powszechnym, bezwzględnym używaniem elementów odblaskowych na wierzchniej odzieży, niezależnie od wieku. Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone na przedniej i tylnej części ubrania, w sposób pozwalający na dostrzeżenie ich w światłach kierujących nadjeżdżających z obu kierunków. Dbajmy o bezpieczeństwo swoje i pozostałych uczestników ruchu drogowego.

Apelujemy z korzystania z elementów odblaskowych również tam, gdzie przepisy tego nie nakazują – czyli na nieoświetlonych odcinkach dróg w obszarze zabudowanym.

 

Autor: podkom. Żaneta Kołodziejska - Basiewicz

Powrót na górę strony