Aktualności

Jazda rowerem po alkoholu

Data publikacji 06.10.2022

Policjanci z Posterunku Policji w Pacynie w dniu wczorajszym zatrzymali dwóch nietrzeźwych rowerzystów. Mężczyźni stwarzali swoim zachowaniem zagrożenie w ruchu drogowym, co zwróciło uwagę policjantów.

W środę (05.10) w miejscowości Kamieniec policjanci z Posterunku Policji w Pacynie zauważyli dwóch rowerzystów, których styl jazdy wskazywał, że mogą być nietrzeźwi. Przeprowadzone na miejscu badanie alkomatem wykazało, że 52-latek wsiadł na rower, mając w organizmie około pół promila alkoholu, natomiast 60-latek ponad 2,5 promila. W związku z popełnionymi wykroczeniami sprawa trafi do Sądu, a kierującym grożą wysokie kary.

Przypominamy, że zmiany w taryfikatorze, które weszły w życie 1 stycznia 2022 roku, wprowadziły między innymi wyższe kary za kierowanie po alkoholu. Za kierowanie na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu pojazdem innym, niż mechaniczny (np. rowerem) po użyciu alkoholu (między 0,2 a 0,5 promila), grozi mandat w wysokości 1000 złotych, natomiast jeśli kierujący jest w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila alkoholu), wówczas mandat wynosi 2500 złotych.

Pamiętajmy, że pijani kierujący, w tym rowerzyści, są często sprawcami tragicznych w skutkach wypadków drogowych. Każdy kierujący prowadzący swój pojazd po alkoholu lub znajdując się pod wpływem podobnie działającego środka, jest poważnym zagrożeniem na drodze, nie tylko dla siebie, ale i dla innych użytkowników dróg.

 

 

Autor: sierż. szt. Paweł Klimek

 

Powrót na górę strony