Aktualności

Bądź widoczny na drodze – noś odblaski

Data publikacji 18.11.2022

Wcześnie zapadający zmrok i mgły powodują, że piesi są słabo widoczni dla kierowców. Przypominamy o konieczności używania elementów odblaskowych przez pieszych poruszających się po zmierzchu, poza obszarem zabudowanym. Już niewielki element odblaskowy na ubraniu, plecaku lub torbie może uratować życie.

Dzisiaj (18.11) policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Gostyninie wspólnie z przedstawicielem Starostwa Powiatowego w Gostyninie Panem Jackiem Nowickim spotkali się z uczniami Szkoły Podstawowej im. Marii Kownackiej w Trębkach w ramach akcji „Bądź widoczny na drodze – noś odblaski”.

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Gostyninie mł. asp. Paweł Klimek wraz z policjantem Wydziału Ruchu Drogowego st. sierż. Michałem Florczakiem omawiali zasady bezpiecznego poruszaniu się na drogach publicznych. W trakcie spotkania przedstawiciel Starostwa oraz Policji wręczyli uczniom zestawy odblasków BRD przygotowane przez Starostwo Powiatowe w Gostyninie.

Przypominamy:

Każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Pamiętajmy, pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem
z odległości około 30 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów.

Przypominamy, że niechroniony uczestnik ruchu drogowego to także rowerzysta. Warto także poruszając się rowerem zaopatrzyć się w elementy odblaskowe, jednak w przypadku rowerzystów poruszających się po drogach najważniejsze jest odpowiednie oświetlenie roweru.

Według obowiązujących przepisów poza obszarem zabudowanym mamy OBOWIĄZEK noszenia elementów odblaskowych, za jego nieprzestrzeganie grozi mandat w wysokości 100 złotych. Jednak to nie kary powinny nas zachęcać do noszenia odblasków, a dbałość o własne bezpieczeństwo.

 

 

Powrót na górę strony