Aktualności

Aby twoje zakupy w sieci były bezpieczne

Data publikacji 10.12.2022

Zbliżające się święta to okres wzmożonej aktywności internetowej i zakupów online. Portale aukcyjne, sklepy internetowe prześcigają się w swoich ofertach. Walkę o „klienta” podejmują też cyberprzestępcy, którzy chcą nas pozbawić oszczędności.

Dlatego policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Gostyninie w ramach  Policyjnej Kampanii Społecznej „ŚWIADOMY-CZUJNY-BEZPIECZNY” od „mikołajek” (06.12) rozpoczęli cykl spotkań z młodzieżą w Gostynińskim Centrum Edukacji „GCE” oraz w Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi  im. Tadeusza Kościuszki  w Gostyninie celem uświadomienia uczniów jakie zagrożenia czekają na nich podczas robienia zakupów przez internet oraz jak się mogę przed nimi ustrzec. Jako przestrogę przedstawili uczniom autentyczne historie, mieszkańców Gostynina, którzy zostali oszukani na portalach aukcyjnych. Działania informacyjne prowadzone przez gostyninskich policjantów zwiazane z Policyjną Kampanią Społeczną "Świadomy-Czujny-Bezpieczny" potrwają do końca maja 2023 r.

Funkcjonariusze omawiali zasady bezpiecznych zakupów w sieci  oraz jak można się uchronić przed działaniem oszustów korzystając z niżej wymienionych zasad:

  • wybieraj tylko te platformy i te sklepy, które cieszą się dobrymi opiniami klientów;
  • zwracaj szczególną uwagę na to, czy cena towaru nie wydaje się zbyt atrakcyjna – oszuści często kuszą kupujących bardzo niską ceną;
  • pamiętaj, że sklep internetowy, jak każda inna firma, musi posiadać numer telefonu, adres i dane rejestracyjne - np. numery NIP i REGON. Zwróć uwagę, by był to numer telefonu stacjonarnego, a nie numer telefonu komórkowego. Powinien być też zamieszczony nr KRS (Krajowy Rejestr Sądowy), który można zweryfikować online na stronach ceidg.gov.pl, ekrs.ms.gov.pl;
  • sprawdzaj datę uruchomienia sklepu internetowego (im dłużej sklep funkcjonuje, tym większą mamy pewność, że jest bezpieczny);
  • nie korzystaj z linków otrzymanych od niepewnych, nieznanych platform;
  • nie udostępniaj haseł i loginów do bankowości internetowej;
  • wybieraj opcję, jeśli to możliwe płatności za pobraniem;
  • sprawdzaj dokładnie wiadomości, jakie otrzymujemy w toku płatności mobilnych i czytajmy, na co wyrażamy zgodę i jaki przelew potwierdzamy.

 

Policja apeluje.

Zbliżające się „niedziele handlowe” wiążą się ze wzmożonym ruchem w sklepach  oraz na aukcjach internetowych. Pamiętajmy, że oszuści, „kieszonkowcy” nie mają świąt. Zwracajmy uwagę na podejrzane okazje oraz na swoje mienie.

Abyś nie stracił pieniędzy, a na Twojej twarzy zawitał smutek w święta, warto zastosować się do kilku zasad bezpiecznych zakupów w sieci:

 

 

Autor: mł. asp. Paweł Klimek

Powrót na górę strony