Aktualności

KARP, TEŻ MA SWOJE PRAWA

Data publikacji 21.12.2022

Święta Bożego Narodzenia to czas szczególny, czas spełnienia marzeń, spokoju oraz tradycji. Jedną z głównych naszych tradycji świątecznych jest podanie na wigilijnym stole karpia. Jednak kupując żywą rybę musimy pamiętać, że ona ma też swoje prawa i musimy ją traktować w sposób humanitarny. Dlatego przypominamy zalecenia oraz regulacje prawne dotyczące sprzedaży oraz przenoszenia

Zalecenia dotyczące warunków przetrzymywania żywych ryb :

- baseny - szczelne, o gładkich ścianach i gładko zakończonych krawędziach,

- woda - czysta, natlenowana lub napowietrzana; wyminą 1/3 objętości wody basenu co 12 godzin,

- zagęszczenie - maksymalne zagęszczenie przy stosowaniu natlenowania wody 1 kg masy ryby/l wody,

- optymalna temp. wody 4-6°C max 10°C,

- ryby bez widocznych uszkodzeń - ryby, które posiadają rany i inne uszkodzenia ciała powinny być uśmiercane w sposób humanitarny niezwłocznie po przybyciu do sklepu.

Główny Lekarz Weterynarii zaleca, aby sprzedaż ryb odbywała się wyłącznie po uprzednim ich humanitarnym uśmierceniu w miejscu do tego przystosowanym tj. osłoniętym lub wydzielonym tak, aby uniknąć udziału i obecności osób trzecich.

Zabrania się uśmiercania ryb w obecności dzieci (art. 34 ust.4 pkt 2 ustawy o ochronie zwierząt).

W przypadku braku możliwości uboju karpia przed sprzedażą, opakowanie stosowane do przenoszenia ze sklepu żywych ryb powinno zawierać wodę – podstawowe znaczenie ma zapewnienie rybie możliwości przyjęcia naturalnej pozycji, dlatego kluczowym jest rozmiar opakowania, tak aby ryba nie znajdowała się w nienaturalnej pozycji lub nie była wygięta bez możliwości zmiany pozycji. Dotyczy to w szczególności pojemników o sztywnych ścianach, chociaż także ma znaczenie w przypadku foliowych toreb. Z uwagi na brak możliwości stałego napowietrzania ilość wody w opakowaniu powinna być co najmniej w stosunku 1:2 masy karpia do objętości wody.

Nie stosowanie się do powyższych zaleceń może skutkować kara pozbawienia wolności do lat 3  (art. 35 ust. 1a ustawy o ochronie zwierząt), a w przypadku szczególnych okrucieństw kara wynosi do lat 5.

 

 

Autor: mł. asp. Paweł Klimek

 

Powrót na górę strony