Aktualności

PODSUMOWANIE DZIAŁAŃ „LISTOPADOWY WEEKEND”

Data publikacji 15.11.2017

Od 10 do 12 listopada kozieniccy policjanci prowadzili działania o nazwie "Listopadowy weekend". W działaniach udział wzięło w sumie 68 funkcjonariuszy policji. Podczas działań odnotowano pięć kolizji i dwa wypadki drogowe, w których 6 osób zostało rannych. Ponadto policjanci zatrzymali pięciu nietrzeźwych kierujących.

W sobotę 10 listopada br. na wylocie z Kozienic ul. Warszawska doszło do groźnego wypadku drogowego w skutek, którego pięć osób zostało ranych. Jak się okazało kierujący jadąc w stanie nietrzeźwości samochodem osobowym marki Honda zjechał na pobocze uderzył w drzewo i dachował. W wyniku zdarzenia jedna osoba doznała ciężkich obrażeń. Decyzją Sądu Rejonowego w Kozienicach na wniosek Prokuratury, Sąd zastosował wobec kierującego tymczasowy areszt. Do kolejnego zdarzenia doszło w miejscowości Kozienice na ul. Warszawskiej, kierujący Mercedesem najechał na przejeżdzającego przez przejście dla pieszych rowerzystę, który z obrażeniami ciała trafił do szpitala.

Funkcjonarjusze podczas akcji zatrzymali nietrzeźwego kierującego , który w miejscowości Molędy spowodował kolizję drogową. Do kolejnego zatrzymania nietrzeźwego kierującego doszło w miejscowości Łuczynów. Kierujący dość, że był pod wpływem alkoholu to posiadał zakaz prowadzenia pojazdów wydany przez Sąd. Podczas kontroli w miejscowości Brzóza, policjanci  zatrzymali kierującego, który miał 0,42 promila w wydychanym powietrzu. Natomiast w gminie Gniewoszów zatrzymali, rowerzystę,  który kierował rowerem po użyciu alkoholu.

Kary za jazdę pod wpływem alkoholu nie tylko kodeksowa ale również finansowa

O1 stycznia 2017 r. Starosta może skierować pijanego kierowcę na kurs reedukacyjny. Surowe karanie jadących pod wpływem alkoholu ma zwiększyć bezpieczeństwo na drogach i doprowadzić do tego, aby każdy dwa razy zastanowił się zanim wsiądzie do samochodu „na podwójnym gazie”.

 Jaka jest kara za wykroczenie

- areszt od 5 do 30 dni,
- grzywna od 50 zł do 5 000 zł,
- utrata uprawnień od 6 miesięcy do 3 lat.

Kara za przestępstwo:

- grzywna, kara ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 3,
- obowiązkowo każdy zatrzymany pod wpływem alkoholu będzie musiał zapłacić co najmniej 5 000 zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej,
- zakaz prowadzenia pojazdów na okres nie krótszy niż 3 lata.

Kara finansowa:

Ubezpieczyciele zabezpieczają się przed wypadkami i kolizjami spowodowanymi przez pijanych kierowców. W umowach ubezpieczenia OC i AC bardzo często są zapisy wyłączające odpowiedzialność ubezpieczyciela w przypadku sprowadzenia wypadku przez pijanego kierowcę. Oznacza to, że sprawca wypadku prowadząc pojazd pod wpływem alkoholu z własnej kieszeni będzie musiał naprawić nie tylko własny uszkodzony przez siebie samochód ale także zwrócić ubezpieczycielowi odszkodowanie, które ten wypłacił innemu kierowcy-uczestnikowi wypadku lub kolizji. Nic nie uchroni pijanego kierowcy przed żądaniem ubezpieczyciela.

Apelujemy do kierujących o rozsądek i nie wsiadanie za kierownicę auta po wypiciu alkoholu!!!

 

 

Autor

mł. asp. Ilona Tarczyńska

 

Powrót na górę strony