Aktualności

Policja ostrzega seniorów przed nowoczesnymi metodami oszustw

Data publikacji 17.04.2026

Funkcjonariuszka Policji z Kozienic spotkała się z seniorami, aby omówić zagrożenia związane z działalnością oszustów oraz przypomnieć zasady bezpieczeństwa. Szczególną uwagę poświęcono nowym technikom wyłudzeń, w których przestępcy coraz częściej wykorzystują nowoczesne technologie.

Podczas spotkania w Kozienickim Dziennym Domu Senior+ mł. asp. Ewa Marczewska z Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej Nieletnich i Patologii Wydziału Prewencji szczegółowo omówiła metody działania oszustów, które w ostatnim czasie stają się coraz bardziej zaawansowane i trudniejsze do rozpoznania. Funkcjonariuszka zwróciła uwagę na znane, ale wciąż skuteczne sposoby wyłudzeń, takie jak metoda „na wnuczka” czy „na policjanta”. Przestępcy, podszywając się pod członków rodziny lub funkcjonariuszy służb, wywierają presję emocjonalną i nakłaniają do przekazywania pieniędzy lub danych osobowych.

Coraz częściej jednak wykorzystywane są nowoczesne technologie. Oszuści sięgają po narzędzia oparte na sztucznej inteligencji, które pozwalają na imitowanie głosu bliskiej osoby. W trakcie rozmowy telefonicznej senior może usłyszeć głos rzekomego wnuka proszącego o pilną pomoc finansową, co znacząco utrudnia rozpoznanie zagrożenia. Omówiono także oszustwa internetowe, w tym fałszywe wiadomości SMS i e-maile zawierające linki prowadzące do spreparowanych stron bankowych lub formularzy wyłudzających dane. Przestępcy często podszywają się pod instytucje publiczne, banki lub firmy kurierskie, informując o rzekomych zaległościach lub konieczności dopłaty.

Policjantka podkreśliła, że kluczowe znaczenie ma zachowanie ostrożności i zdrowego rozsądku. Seniorzy zostali poinformowani, aby nie działać pod wpływem emocji, nie przekazywać pieniędzy ani danych osobowych nieznanym osobom oraz zawsze weryfikować informacje poprzez bezpośredni kontakt z rodziną lub odpowiednimi instytucjami. Ponadto przypomniała o kampani #Znamy Te Numery, której celem jest edukowanie osób starszych i zwrócenie ich uwagi na niebezpieczeństwo w sieci. 

Na zakończenie spotkania zaapelowano do uczestników o dzielenie się zdobytą wiedzą z bliskimi. Edukacja i wzajemne ostrzeganie się przed zagrożeniami to jeden z najskuteczniejszych sposobów ograniczania działalności oszustów i zwiększania bezpieczeństwa wśród mieszkańców.

Autor: kom. Ilona Tarczyńska/KPP Kozienice

Powrót na górę strony