Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci oraz Dzień Ochrony Praw Dziecka
Obchodzony 19 listopada Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci oraz 20 listopada Dzień Ochrony Praw Dziecka jest momentem szczególnej refleksji nad tym, jak najmłodsi są chronieni przed krzywdzeniem. To także czas, w którym uważnie powinniśmy przyjrzeć się zmianom, które już zaszły i rozwiązaniom, które są niezbędne do skutecznej ochrony dzieci w Polsce.
Od 2001 roku 19 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci, a dnia 20 listopada jest obchodzony Dzień Ochrony Praw Dziecka. Pierwszy z Dni jest inicjatywą szwajcarskiej Fundacji Światowy Szczyt Kobiet (Women’s World Summit Foundation), w którą włączyło się blisko 150 organizacji pozarządowych z 60 krajów. W Polsce patronat nad akcją objęła Fundacja Dzieci Niczyje. Drugie z nich został ustanowiony w rocznicę podpisania Konwencji ONZ o Prawach Dziecka, dziś dokument ten obowiązuje w zdecydowanej większości państw członkowskich ONZ. Ratyfikowały go 192 państwa. Intencją inicjatorów akcji związanej z Międzynarodowym Dniem Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci jest zwiększanie świadomości społecznej w zakresie problemu i profilaktyki wykorzystywania seksualnego i przemocy wobec dzieci. Organizatorzy apelują do rządów i społeczeństw o aktywne promowanie praw dziecka i zapobieganie krzywdzeniu dzieci. Odwołują się do art. 34 Konwencji o Prawach Dziecka, który mówi, że „Państwa-Strony zobowiązują się do ochrony dzieci przed wszelkimi formami wyzysku seksualnego i nadużyć seksualnych”. Wskazują również na art. 19 Konwencji zobowiązujący Państwa-Strony do ochrony dzieci „przed wszelkimi formami przemocy fizycznej bądź psychicznej, krzywdy lub zaniedbania bądź złego traktowania lub wyzysku, w tym wykorzystywania w celach seksualnych”.
Dzień ten jest ściśle powiązany z obchodzonym 20 listopada Dniem Ochrony Praw Dziecka, który ma nam przypominać o przywilejach najmłodszych, gdyż prawa dzieci są wciąż naruszane, także w krajach rozwiniętych, dlatego trzeba stale przypominać o ich znaczeniu. W tych dniach, my dorośli musimy pamiętać, że nie jesteśmy w stanie nadać lub odebrać praw dzieciom, one je posiadają. Naszym zadaniem jest ich ochrona, poprzez opiekę, wychowanie i przygotowanie do samodzielności.
Nie bądź obojętny wobec przemocy zwłaszcza w stosunku do dzieci, które same nie potrafią się bronić. Jeżeli jesteś ofiarą przemocy, bądź świadkiem zdarzenia, lub podejrzewasz, że ktoś może być bity czy dręczony psychicznie – ZAREAGUJ!
- zadzwoń pod bezpłatną Niebieską linię – Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie – telefon: 801 889 880.
- zadzwoń na Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka 0 800 12 12 12 (numer bezpłatny).
- Fundacja Dzieci Niczyje prowadzi Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży a także skrzynkę kontaktową – numer telefonu 116 111, możliwość napisania wiadomości – na stronie: www.116111.pl/napisz.
- Do dyspozycji wszystkich jest również numer 112, na który możecie dzwonić, żeby uzyskać pomoc w nagłych przypadkach.
- Więcej informacji o tym, jak reagować na przemoc dzieci można znaleźć na stronie kampanii prowadzonej przez Rzecznika Praw Dziecka – “Reaguj. Masz Prawo”: www.jakreagowac.pl.
- Na stronie Porozumienia Niebieska Linia znajdziesz listę instytucji członkowskich Ogólnopolskiego Porozumienia Osób, Organizacji i Instytucji Pomagających Ofiarom Przemocy, do których możesz się zgłosić o pomoc.
- O tym, gdzie się zgłosić, gdy Wasze prawa zostały naruszone – czytajcie na stronie UNICEF (przemoc, ale także zagrożenia w internecie, dzieci uchodźców, pomoc najuboższym).
Autor : mł. asp. Ilona Tarczyńska