Aktualności

Podsumowanie działań "Trzeźwość w przewozie osób"

Data publikacji 12.12.2017

Wczoraj na terenie powiatu kozienickiego policjanci prowadzili działania pn. „Trzeźwość w przewozie osób”. Funkcjonariusze szczególną uwagę zwracali na trzeźwość kierowców autobusów, busów, taksówek, prędkość z jaką poruszają się prowadzonymi przez siebie pojazdami oraz ilość pasażerów w tych pojazdach i sposób ich przewożenia.

Działania prowadzone były w godzinach 6.00 - 8.00 oraz 15.00 - 17.00. Policjanci przeprowadzili ponad 100 kontroli stanu trzeźwości w tym, w 62 przypadkach skontrolowani zostali kierowcy autobusów i busów. Funkcjonariusze kozienickiej policji zatrzymali jednego nietrzeźwego kierowcę, który podczas badania miał ponad promil alkoholu w swoim organizmie. 42- latkowi zostało zatrzymane prawo jazdy, a za swoje zachowanie odpowie teraz przed sądem.

 

PAMIĘTAJMY !!!

                     

Kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości (gdy zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila) to przestępstwo zagrożone karą pozbawienie wolności do dwóch lat, ograniczenia wolności lub grzywny oraz zakazem prowadzenia pojazdów do 10 lat. Jeżeli sprawca był już wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

 

Osoby kierujące samochodem po alkoholu muszą się także liczyć z dotkliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. zł - w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się tego czynu, oraz nie mniejszej niż 10 tys. zł, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości.
 

 

Autor: mł. asp. Ilona Tarczyńska

 

Powrót na górę strony