Aktualności

Podsumowanie działań "Trzeźwość w przewozie osób"

Data publikacji 23.01.2018

Wczoraj na terenie powiatu kozienickiego policjanci prowadzili działania pn. „Trzeźwość w przewozie osób”. Funkcjonariusze szczególną uwagę zwracali na trzeźwość kierowców autobusów, busów, taksówek, prędkość z jaką poruszają się prowadzonymi przez siebie pojazdami oraz ilość pasażerów w tych pojazdach i sposób ich przewożenia.

Działania prowadzone były przez cały dzień . Policjanci przeprowadzili ponad 300 kontroli stanu trzeźwości w tym, w prawie 200 przypadkach skontrolowani zostali kierowcy autobusów i busów. Wszyscy przebadani kierowcy byli trzeźwi. Działania na terenie powiatu kozienickiego prowadzone są systematyczne.

PAMIĘTAJMY !!!

Kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości (gdy zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila) to przestępstwo zagrożone karą pozbawienie wolności do dwóch lat, ograniczenia wolności lub grzywny oraz zakazem prowadzenia pojazdów do 10 lat. Jeżeli sprawca był już wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Osoby kierujące samochodem po alkoholu muszą się także liczyć z dotkliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. zł - w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się tego czynu, oraz nie mniejszej niż 10 tys. zł, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości.
 

 

Autor: mł. asp. Ilona Tarczyńska

Powrót na górę strony