Aktualności

Na przejeździe kolejowym zachowaj szczególną ostrożność w poniedziałek 5 marca wzmożone działania Policji

Data publikacji 04.03.2018

Pomimo wielu apeli oraz informacji medialnych o tragicznych zdarzeniach, wielu kierowców nadal lekceważy podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas przejeżdżania przez przejazdy kolejowe. A przecież w momencie zderzenia z pociągiem są tak nikłe szanse by wyjść z tego bez szwanku.

W poniedziałek 5 marca br. funkcjonariusze z kozienickiej policji włączą się w ogólnopolskie działania ukierunkowane na bezpieczeństwo na strzeżonych i niestrzeżonych przejazdach kolejowych.

W Polsce mamy niemal 16 tys. przejazdów kolejowych, strzeżonych i niestrzeżonych. Kierujący zbliżając się do takiego przejazdu ma obowiązek zachować szczególną ostrożność, zaś maszynista pociągu jest zobowiązany do podania sygnału dźwiękowego. Pomimo tego, co roku dochodzi do wielu tragicznych wypadków na torach.

Statystyki wypadków na przejazdach kolejowych są zatrważające. Tylko w zeszłym roku w takich zdarzeniach na terenie Polski zginęło 47 osób, a kolejnych 28 zostało ciężko rannych.

Innym niepokojącym zjawiskiem jest bagatelizowanie przejazdów kolejowych przez pieszych. W 2017 roku, w sumie doszło do 207 wypadków i kolizji na przejściach kolejowych. Niestety, ludzie są bardzo nieostrożni nie tylko na przejściach, ale także w miejscach, w których przechodzenie przez tory jest niedozwolone. W minionym roku odnotowaliśmy 190 takich wypadków. Zginęło w nich 136 osób, a 38 zostało rannych.

Na terenie garnizonu mazowieckiego w 2017 roku miało miejsce 17 zdarzeń z udziałem pojazdów czy pieszych i pociągów. W tych wypadkach na szczęście nikt nie zginął.

By zwrócić uwagę jak ważne jest ostrożne zachowanie podczas znajdowania się w miejscach gdzie krzyżują się drogi pieszych, pojazdów i pociągów, w poniedziałek, 6 marca, przez cały dzień policjanci ruchu drogowego przeprowadzą działania na rzecz podniesienia świadomości i poprawy bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych. Nie tylko obejmą szczególnym nadzorem takie miejsca, ale też będą edukować.

Pamiętajmy, że każdy – strzeżony czy nie – przejazd kolejowy jest dla kierowcy sprawdzianem ostrożności i czujności, a w skrajnych przypadkach także śmiertelną pułapką. Warto uzbroić się w zapas wiedzy i zdrowego rozsądku, ale przede wszystkim chronić swoje zdrowie i życie.

Dlatego Policja apeluje do wszystkich uczestników ruchu drogowego nie tylko o przestrzeganie zasad obowiązujących podczas przechodzenia czy przejeżdżania przez przejazdy kolejowe, ale również o więcej wyobraźni w tym zakresie!

 

Autor:  AC/IT

 

Powrót na górę strony