Aktualności

Bezpieczne wakacje -pokazy nad wodą

Data publikacji 21.06.2018

Już po raz drugi kozienicka Policja zorganizowała pokazy instruktażowe dla dzieci i młodzieży z powiatu kozienickiego przed rozpoczynającymi się wakacjami. Jest to doskonała okazja do przypomnienia uczniom o bezpiecznych zachowaniach i sposobach unikania zagrożeń w czasie letniego wypoczynku.

19 czerwca br. po raz kolejny nad jeziorem kozienickim dzieci i młodzież wzięli udział w pokazach różnych służb i instytucji, które dbają o zdrowie i bezpieczeństwo. Przeprowadzone pokazy zaszczycili swoją obecnością Zastępca Burmistrza Gminy Kozienice Małgorzata Bebelska, Komendant Powiatowy Policji w Kozienicach insp. Tomasz Cybulski oraz Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Kozienicach st. kpt. Kamil Bieńkowski.

W tym dniu każdy mógł obejrzeć m.in. pokazy umiejętności wyspecjalizowanych służb ratownictwa wodnego, pokazy udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, czy wysłuchać prelekcji policjantów oraz grupy WOPR, która przez cały okres letni czuwa nad bezpieczeństwem wypoczywających osób nad jeziorem kozienickim. Podczas całej imprezy odbywały się liczne konkursy, gry i zabawy dla dzieci. Chętnych nie brakowało. Poszczególne instytucje przygotowały stanowiska, na których każdy uczestnik mógł spróbować swoich sił w różnych dyscyplinach. WOPR oddział Kozienice w ramach tych działań zaprezentował sprzęt ratownictwa wodnego, przybliżając dzieciom zasady postępowania nad wodą, w czasie letniego wypoczynku, a także przeprowadzili konkurencję w rzucie rzutką ratowniczą do celu.


Przedstawiciele Polskiego Czerwonego Krzyża oddział rejonowy w Kozienicach na swoim stanowisku prezentowali zasady postępowania przy ratowaniu osób i udzielaniu pierwszej pomocy przedmedycznej. Dzieci pod okiem specjalistów przeprowadzali akcję reanimacyjną na fantomach.


Pracownicy z Ośrodka Profilaktyki Uzależnień w Kozienicach dla najmłodszej grupy wiekowej, przeprowadzili konkurs plastyczny, promując zdrowy styl życia i bezpieczny wypoczynek w czasie wakacji.


Funkcjonariusze z Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej Nieletnich z kozienickiej Policji, w ramach akcji MSWiA „Kręci Mnie Bezpieczeństwo… nad wodą”, przeprowadzili pogadankę na temat bezpiecznych zachowań podczas letniego wypoczynku. Zwracali uwagę na bezpieczeństwo dzieci i młodzieży zarówno podczas letnich kąpieli, ale również w czasie poruszania się po drogach, jak i w kontaktach z osobami obcymi. Mając na uwadze zagrożenia związane z zażywaniem środków odurzających w szczególności dopalaczy Policjanci, wykorzystując plenerową grę edukacyjną promowali bezpieczne zachowania oraz uświadamiali o niebezpieczeństwie i konsekwencjach ich zażywania. Podsumowaniem całorocznych działań w zakresie profilaktyki i bezpieczeństwa prowadzonej przez cały rok szkolny był zorganizowany przez funkcjonariuszy we współpracy z OPU w Kozienicach konkurs wiedzy ogólnej na temat bezpiecznych zachowań w domu, podczas zabaw, w Internecie, w ruchu drogowym oraz podczas zorganizowanych wyjazdów w góry, nad morze czy do dziadków na wieś.


Kolejną atrakcją dla milusińskich był pokaz ratownictwa wodnego przeprowadzony przez wyspecjalizowaną jednostkę Państwowej Straży Pożarnej w Kozienicach. Strażacy zaprezentowali zejście do wody płetwonurka oraz pokaz ratownictwa wodnego metodą wahadłową w poszukiwaniu osób zaginionych i przedmiotów. W ramach tych działań dzieciom zaprezentowano specjalistyczny sprzęt ratowniczy, który jest na wyposażeniu kozienickiej Straży Pożarnej.


Niezapomnianą atrakcją pokazów przeprowadzoną przez strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowej Wsi była możliwość pływania po jeziorze kozienickim łodzią ratowniczą.

Wszystkim dyrektorom, nauczycielom, dzieciom bardzo serdecznie dziękujemy za przybycie na pokazy. Życzymy Wam Kochane dzieci, aby całe wakacje były tak szczęśliwe i bezpieczne jak odbywające się pokazy nad jeziorem kozienickim.

 

Autor: mł.a sp. Ilona Tarczyńska

Powrót na górę strony