Aktualności

Zatrzymane prawa jazdy - zasada zero tolerancji dla ,,piratów’’ drogowych nadal obowiązuje

Data publikacji 24.09.2018

Kozieniccy policjanci, przypominają, że zgodnie z obowiązującymi przepisami za jazdę pod wpływem alkoholu oraz przekroczenie prędkości na obszarze zabudowanym o ponad 50 km/h obligatoryjnie jest zatrzymywane prawo jazdy. Tylko w tym roku zatrzymano już kilkadziesiąt blankietów uprawniających do kierowania pojazdami. W miniony weekend na terenie powiatu kozienickiego funkcjonariusze zatrzymali 5 praw jazdy za kierowanie pod wpływem alkoholu, oraz kierującego, który w swoim organizmie miał niemal 3 promile alkoholu i całkowity zakaz prowadzenia pojazdów.

W miniony weekend funkcjonariusze naszej jednostki podczas obsługi zdarzeń drogowych zatrzymali 5 praw jazdy podejrzanym o kierowanie pojazdami w stanie po użyciu alkoholu i w stanie nietrzeźwości.


Do pierwszego zdarzenia doszło z 21/22 września br. około godz. 4:15 na ul. Chartowej w Kozienicach, gdzie kierowca pojazdu marki Audi A6 wjechał do przydrożnego rowu. Funkcjonariusze zatrzymali 27-letniego właściciela auta, który po przebadaniu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu miał niemal 2,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Obecnie trwają ustalenia przyczyn oraz okoliczności tego zdarzenia.


22 października br. (sobota) około godz. 11:20 funkcjonariusze zostali skierowani na zdarzenie drogowe do miejscowości Brzozówka. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że kierujący ciągnikiem rolniczym marki Zetor 45-letni mężczyzna nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu prawidłowo jadącemu 24-latkowi, który kierował pojazdem marki Mercedes C270. Po przebadaniu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu okazało się, że kierujący ciągnikiem w swoim organizmie ma niemal pół promila alkoholu. Kierującemu zostało zatrzymane prawo jazdy, a policjanci prowadzą w tej sprawie dalsze czynności.


Kilka godzin później w miejscowości Zajezierze funkcjonariusze zatrzymali do kontroli kierującego pojazdem marki Toyota Corolla, który na obszarze zabudowanym jechał z prędkością 74 km/h. 46-latek z powiatu kozienickiego podczas kontroli został zbadany na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu, a jego wynik okazał się pozytywny i wskazał niemal pół promila alkoholu. Mężczyzna stracił prawo jazdy, a jego dalszym losem zajmie się sąd.


W niedzielę 23 września br. policjanci zatrzymali do kontroli kierującego samochodem marki Mazda. Jak się okazało podczas kontroli 40- latek był totalnie pijany.Badanie na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu, wykazało u niego, niemal 3 promile alkoholu. Po dokładnym sprawdzeniu przez patrol okazało się również, że mężczyzna ma cofnięte uprawnienia do kierowania. Mężczyzna odpowie teraz ponownie przed sądem.


Tego samego dnia w miejscowości Brzóza około godz. 16:30 policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego zatrzymali do kontroli kierującego pojazdem marki VW Transporter. Obywatel Ukrainy jechał na obszarze zabudowanym z prędkością 95 km/h. On również był nietrzeźwy. Badanie na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu wykazało, że ma on niemal 1,5 promila alkoholu. Mężczyzna również stracił prawo jazdy, a w najbliższym czasie stanie przed sądem.


Do nietypowego zdarzenia doszło około godz. 18:00 w miejscowości Samwodzie. 65-latek, który w swoim organizmie miał niemal 2 promile alkoholu w wydychanym powietrzu najpierw wypadł z mercedesa, którym kierował do rowu, a następnie jego auto stoczyło na przeciwną stronę do drugiego rowu. Funkcjonariusze prowadzą postępowanie w tej sprawie celem ustalenia wszystkich okoliczności i przebiegu tego zdarzenia. 65-latkowi zostało zatrzymane prawo jazdy, a teraz czeka na sprawę w sądzie.

 

PAMIĘTAJMY !!!

                           

Kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości (gdy zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila) to przestępstwo zagrożone karą pozbawienie wolności do dwóch lat, ograniczenia wolności lub grzywny oraz zakazem prowadzenia pojazdów do 10 lat. Jeżeli sprawca był już wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

 

Osoby kierujące samochodem po alkoholu muszą się także liczyć z dotkliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. zł - w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się tego czynu, oraz nie mniejszej niż 10 tys. zł, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości.

Przypominamy również wszystkim kierującym o stosowanie się do przepisów ograniczających prędkość.

Nowe przepisy zostały wprowadzone w maju 2015 roku. Zgodnie z nimi przekroczenie prędkości w obszarze zabudowanym skutkuje obowiązkowym zatrzymaniem uprawnień do kierowania na okres 3 miesięcy.  Musimy zdawać sobie sprawę, że na drodze nie jesteśmy sami i każdy ma prawo czuć się na niej  bezpiecznie.

Pamiętajmy, że wypadek drogowy może dotyczyć każdego z nas. Zdarzenia śmiertelne, bądź w których ktoś zostaje ranny są olbrzymia tragedią.

Zanim wsiądziesz po alkoholu za kierownicę  ,, dodasz gazu’’ przekraczając prędkość, zanim zdecydujesz się na wyprzedzanie na przejściu dla pieszych, na skrzyżowaniu lub na łuku drogi zadaj  sobie pytanie ,,CZY WARTO?.

Czy warto dla chwili pośpiechu ryzykować życiem swoim, naszych bliskich, bądź zupełnie niewinnych osób. Odpowiadając na to pytanie powinniśmy także pamiętać o odpowiedzialności karnej, w sytuacji kiedy to my będziemy sprawcami zdarzenia drogowego.

Zwracamy się również do pieszych, aby korzystali z elementów odblaskowych nawet podczas poruszania się w obszarze zabudowanym oraz, aby w rejonach przejść dla pieszych stosowali zasadę ,,ograniczonego zaufania”.


mł. asp. Ilona Tarczyńska

Powrót na górę strony