Aktualności

Pijany kierowca spowodował zdarzenie drogowe – nie uniknie odpowiedzialności

Data publikacji 15.10.2018

Bezmyślność kolejnego kierowcy, omal nie doprowadziła do tragedii. Mężczyzna, jadąc pojazdem marki Audi, drogą krajową K – 79 w miejscowości Grzybów nie ustąpił pierwszeństwa prawidłowo jadącej kierującej pojazdem marki Kia Rio. Alkomat wykazał w jego organizmie ponad półtora promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Z wypadku trafił do szpitala, a po badaniach do policyjnego aresztu. Mężczyzna stracił już prawo jazdy. Tego typu zdarzenia wskazują, że za bezmyślność kierowca narażony jest na odpowiedzialność karną a wkrótce odpowie przed sądem.

Wczoraj około godziny 18:25 do dyżurnego kozienickich policjantów wpłynęło zgłoszenie dotyczące wypadku drogowego na drodze krajowej K – 79 w miejscowości Grzybów.


Pod wskazane miejsce pojechali kozieniccy policjanci oraz służby ratunkowe. Na miejscu zastali kierującego pojazdem marki Audi A3 oraz kierującą pojazdem marki Kia Rio.


Według wstępnych ustaleń kierujący audi 28-letni mieszkaniec naszego powiatu nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu, prawidłowo jadącej 64-letniej kierującej pojazdem kia. Podczas wstępnych czynności wykonywanych przez policjantów na miejscu zdarzenia okazało się, że kierujący audi jest pijany, a badanie na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu wykazało ponad 1,5 promila alkoholu w jego organizmie. Kierująca kią była trzeźwa i na szczęście, nie odniosła żadnych obrażeń. Mężczyzna z obrażeniami ciała został przetransportowany karetką do szpitala, a po badaniach trafił do policyjnego aresztu.


Policjanci zatrzymali nieodpowiedzialnemu kierowcy prawo jazdy.
W najbliższym czasie bezmyślny kierowca będzie odpowiadał za swoje postępowanie przed sądem.


Przypominamy po raz kolejny, że kierowanie pojazdem będąc w stanie nietrzeźwości, jest zagrożone karą do 2 lat więzienia. Dodatkowo sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdów na okres nie krótszy niż 3 lata, natomiast w przypadku ponownego kierowania w stanie nietrzeźwości sąd orzeka dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.

Osoby kierujące samochodem po alkoholu muszą się także liczyć z dotkliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne na rzecz funduszu pomocy pokrzywdzonym oraz pomocy postpenitencjarnej za kierowanie w stanie nietrzeźwości po raz pierwszy w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. zł. Natomiast po raz kolejny kierowanie w stanie nietrzeźwości co najmniej 10 tys. zł., a maksymalnie 60 tys. zł.

Ponadto kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości i spowodowanie wypadku drogowego zagrożone jest karą do 12 lat więzienia.Autor: mł. asp. Ilona Tarczyńska

Powrót na górę strony