Uwaga na portfele podczas przedświątecznych zakupów!
Okres przedświąteczny to czas zakupów i związanego z nimi pośpiechu, bo każdy z nas chce „dopiąć wszystko na ostatni guzik”. Kozieniccy policjanci zwracają uwagę, aby w tym czasie nie zapomnieć o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Chrońmy swój portfel, a szczególnie znajdujące się w nim dokumenty, pieniądze i karty płatnicze. Przypominamy też o zabezpieczeniu swoich mieszkań przed kradzieżą.
W ostatnich dniach przed świętami spodziewamy się zwłaszcza większych kolejek w sklepach. Zapominamy o tym, że jest to czas „żniw” dla tzw. „kieszonkowców”, którzy nieustannie szukają okazji, aby nas okraść. Bywa, że sami im to umożliwiamy, gdy zapominamy o bezpieczeństwie własnym i naszego mienia.
Przestępcy zwracają uwagę na osoby „dobrze” ubrane, eksponujące biżuterię i drogi sprzęt oraz sprawiające wrażenie ludzi zamożnych. Takie osoby mogą być obserwowane w miejscach publicznych przez dłuższy czas. Bywa, że działają w dobrze zorganizowanej grupie, która wykorzystuje zamieszanie, tłok lub sama doprowadza do sytuacji ułatwiającej kradzież.
Jesteśmy szczególnie narażeni na ich działanie, gdy coś odwraca naszą uwagę lub mamy zajęte ręce, dlatego warto pamiętać o zasadach bezpieczeństwa podczas przedświątecznych zakupów:
1. Właściwie zabezpieczajmy swoje dokumenty i pieniądze (warto przechowywać je w wewnętrznej kieszeni noszonego ubioru);
2. Zwracajmy uwagę na to, co dzieje się wokół nas oraz na osoby przebywające w naszym otoczeniu;
3. Pamiętajmy, że będąc pod wpływem alkoholu, jesteśmy bardziej narażeni na utratę biżuterii, pieniędzy i dokumentów;
4. Nawiązywanie „przygodnych znajomości” sprzyja przestępstwom i przestępcom;
5. Nie nośmy przy sobie dużej ilości gotówki, a w razie posiadania znacznej kwoty pieniędzy, rozdzielajmy ją na kilka części i umieszczajmy w kilku kieszeniach garderoby;
6. Nie demonstrujmy zawartości swojego portfela i PIN-u wystukiwanego podczas dokonywania płatności;
7. Trzymajmy swoje rzeczy blisko siebie (zakupy, torebkę, saszetki), w zasięgu wzroku – nawet gdy płacimy za zakupy w sklepie;
8. Zwracajmy uwagę na osoby, które powodują „sztuczny tłok”;
9. Starajmy się nie zasypiać podczas podróży środkami komunikacji zbiorowej;
10. Pamiętajmy, że złodziej mając klucze od naszego mieszkania i dokumenty z adresem może spróbować kradzieży mieszkaniowej;
11. Głośny krzyk, zwracający uwagę innych osób, może skutecznie odstraszyć przestępcę;
12. Rozważajmy dyskretne poinformowanie policji, gdy jest taka możliwość.
Pamiętajmy, że mnóstwo osób posiada karty zbliżeniowe. Można nimi dokonywać płatności za zakupy do 50 złotych bez potwierdzenia użycia karty kodem PIN. Taka kartę należy jak najszybciej zablokować, aby sprawca kradzieży nie wykonał kilku, kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu transakcji na naszą szkodę.
Ważne jest również zastrzeżenie skradzionych dokumentów, aby nie posłużyły one do zaciągnięcia kredytu, czy też zakupów na raty.
Zabezpiecz swój dom i mieszkanie !!!
Święta to czas domowych kradzieży. Pusty dom czy mieszkanie są łatwym celem dla złodziei. Kozieniccy policjanci apelują: Nie ułatwiaj pracy złodziejom – skorzystaj z porad policji i zabezpiecz swoje lokum na wypadek włamania.
- Najpewniejszym miejscem dla przechowywania pieniędzy, dewiz, cenniejszej biżuterii, akcji i obligacji jest bank. Amatorzy cudzego mienia stosunkowo szybko znajdują ukryte precjoza i pieniądze w różnego rodzaju bieliźniarkach, torebkach po cukrze, czy też za obrazami.
- Nie zostawiaj kluczy pod wycieraczką, nie wieszaj ich także na szyi swej pociechy. Zabezpiecz należycie drzwi i okna swojego mieszkania, załóż dobre zamki. Wskazanym jest zamontowanie domofonu albo też instalacji świetlnej lub elektronicznej podłączonej do sąsiadów (z wzajemnością). Jeśli jesteś właścicielem domku jednorodzinnego, wykonaj solidne (lecz przejrzyste) ogrodzenie, kup psa, załóż oświetlenie na podwórku.
- Zanotuj na kartce lub w podręcznym kalendarzyku marki i typy posiadanych urządzeń, ich cechy charakterystyczne oraz numery fabryczne (radio, telewizor, magnetowid, aparat fotograficzny, rower, itp.) Te, które nie posiadają numerów, oznacz swymi inicjałami lub np. numerem telefonu albo datą urodzenia (w przypadku kradzieży lub zagubienia łatwiej będzie można je rozpoznać i udowodnić, że są naszą własnością).
- Nie afiszuj się swym bogactwem. Unikaj przygodnych znajomości, zwłaszcza zawieranych przy kieliszku, nigdy zaś w ten sposób poznanych ludzi nie zapraszaj do swego mieszkania, zwłaszcza jeśli mieszkasz samotnie.
- Uważaj na kręcących się po klatkach schodowych i w pobliżu domu ludzi. Zainteresuj się nimi, zapytaj kogo szukają, przyjrzyj się im, by zapamiętać wygląd. Przezorność może uchronić przed kradzieżą mienie twoje lub sąsiadów, zaś spostrzeżenia mogą być przydatne policji, gdyby do włamania doszło.
- Sprawdzaj tożsamość i wiarygodność obcych osób, przychodzących do twojego mieszkania np. w sprawie odkupienia starych zegarów lub książek, naprawy kaloryferów. Nie wpuszczaj bez uzasadnionych powodów nieznanych ci osób. Z policyjnych doświadczeń wynika, że prawie połowa kradzieży miała swój początek i źródło w nawiązywanych wcześniej tego typu kontaktach. Tacy niby-znajomi, nawet jeśli sami nie dokonują kradzieży, mogą przeprowadzać tzw. złodziejski wywiad i dzielić się ustaleniami z grupą, która dokonuje włamań.
- Nie toleruj w swym bloku mieszkalnym (na klatce schodowej, w piwnicy lub na strychu) istnienia melin pijackich, skupiających ludzi z marginesu społecznego.
- Współdziałaj zawsze z sąsiadami. Zwracaj uwagę także na ich mieszkanie. Podczas ich nieobecności interesuj się ludźmi stojącymi pod ich drzwiami, zwracaj uwagę na hałasy, niecodzienne odgłosy dochodzące z klatki schodowej, wynoszenie mebli lub sprzętów domowych przez osoby obce, którym nie towarzyszy nikt ze znanych sąsiadów.
- Opuszczając na dłużej mieszkanie (wczasy, odwiedziny znajomych, pobyt w szpitalu) nie zostawiaj widocznych oznak swej nieobecności. Poproś sąsiadkę, by podlewała kwiaty, otwierała na krótko okna, opróżniała skrzynkę z korespondencji, wieczorem włączała na jakiś czas światło w kuchni lub w którymś z pokoi.
- Ubezpiecz swoje mieszkanie, by w razie nieszczęścia chociaż częściowo mieć zrekompensowane straty.
Autor: mł. asp. Ilona Tarczyńska