Aktualności

Bezpieczne Święta 2016 – policja ostrzega

Data publikacji 22.12.2016

Przed nami długi, świąteczny okres, Boże Narodzenie, Sylwester oraz święto Trzech Króli. Dla policji to czas wzmożonej pracy i wyzwanie, by zapewnić bezpieczeństwo podróżującym oraz spędzającym święta mieszkańcom. Zaplanowane działania prewencyjno - kontrolne potrwają od 23 grudnia 2016 r. do 8 stycznia 2017 r.

Jednak już teraz, w tygodniu poprzedzającym święta, patrole policji prowadzą wzmożone kontrole drogowe, dotyczące zarówno kierujących jak i pieszych. Policja przestrzega również przed kradzieżami i oszustwami. Apeluje o zachowanie ostrożności w  marketach i na targowiskach.

Podczas prowadzonych działań na drogach, policjanci będą stanowczo reagować na wykroczenia, będące głównymi przyczynami wypadków, a zatem na wykroczenia popełniane przez kierujących względem pieszych, nieprawidłowe wyprzedzanie, jazdę z nadmierną prędkością, wykroczenia popełniane przez pieszych.

Policjanci, podczas świąt, kontrolować będą m.in. stan trzeźwości kierujących, warunki przewozu pasażerów, stosowanie pasów bezpieczeństwa i fotelików oraz  stan techniczny pojazdów. Patrole zwracać będą także szczególną uwagę na zachowania pieszych – w tym przede wszystkim pieszych, poruszających się po zmierzchu, poza terenem zabudowanym.

Policyjne patrole kontrolować będą również samochody ciężarowe o dcm powyżej 12 ton, pod kontem egzekwowania przez kierujących ograniczeń w ruchu dla tego rodzaju pojazdów.

Poza działaniami ruchu drogowego, wzmożone działania realizować będzie także patrole prewencji oraz służby kryminalnej.

Aby nie stać się ofiarą przestępstwa, warto skorzystać także w kilu prostych rad:

Złodzieje i kieszonkowcy - zatłoczone markety i kolejki przy kasach, to idealna okazja dla kieszonkowca. Wybierając się na zakupy zabierzmy ze sobą kogoś kto pomoże nam w upilnowaniu toreb i portfela. Pilnujmy również kluczyków od samochodu i telefonów komórkowych.

- portfel schowaj w wewnętrznej, zapinanej kieszeni torby;

- gdy stoisz w zatłoczonym miejscu lub w kolejce , torbę lub plecak trzymaj blisko siebie;

- nigdy, nawet przez chwilę nie odkładaj portfela na ladę sklepową lub przy kasie;

- torby z zakupami schowaj do bagażnika;

- nie zostawiaj w samochodzie radioodtwarzaczy i innych wartościowych przedmiotów, mogących zainteresować złodzieja.

Kwesty i kolędnicy - święta to czas kiedy chętniej otwieramy się na pomoc potrzebującym. Wybierajmy jednak  sprawdzone kwesty, tak by nasz datek nie zasilił konta oszusta. Nie wpuszczajmy do domu nikogo obcego, szczególnie gdy jesteśmy sami, i nawet jeśli Ci obcy pojawiają się w przebraniu kolędników.

Świąteczni włamywacze - wyjeżdżając na święta, pamiętajmy o właściwym zabezpieczeniu domu. Opustoszałe mieszkania  to idealna okazja dla złodzieja. Nie ma stuprocentowo pewnego  zabezpieczenia przed włamywaczem, ale warto ograniczyć ryzyko. Podstawą są atestowane drzwi i zamki antywłamaniowe, ale do włamań  dochodzi również przez zwykłą niefrasobliwość właścicieli. Wystarczy otwarte okienko piwnicy lub wysłużony zamek w drzwiach garażowych, który zepsuł się dawno temu. Zanim wyjedziemy, warto zatem sprawdzić, czy wszystko jest należycie pozamykane. Dobrym zabezpieczeniem domu i mieszkania jest również czujne oko zaufanego sąsiada. Poprośmy go by zwrócił uwagę na mieszkanie, podczas  naszego wyjazdu.

Bezpiecznie z fajerwerkami - fajerwerki to wyrób pirotechniczny a nie zabawka dla dzieci. Nieostrożne użytkowanie może zakończyć się tragicznym wypadkiem, kalectwem a nawet śmiercią.  Sprzedaż wyrobów pirotechnicznych osobie nieletniej jest przestępstwem, zagrożonym karą do 2 lat pozbawienia wolności.  Zasady  bezpieczeństwa:

- wyroby pirotechniczne należy używać tylko i wyłącznie zgodnie z instrukcją zamieszczoną na opakowaniu. Przed kupnem należy sprawdzić, czy wyrób taki zawiera instrukcję w języku polskim;

- nie wolno używać wyrobów pirotechnicznych w pomieszczeniach zamkniętych oraz w pobliżu obiektów narażonych na pożar (np. lasu, stacji paliw, stodoły, sterty słomy itp.);

- wyroby pirotechniczne należy przechowywać w opakowaniach fabrycznych, w miejscu niedostępnym dla dzieci;

- odpalenie wyrobów pirotechnicznych musi odbywać się wyłącznie pod nadzorem trzeźwej, pełnoletniej osoby, z zachowaniem szczególnej ostrożności;

- nie należy używać niewybuchów oraz uszkodzonych wyrobów pirotechnicznych;

- wyroby pirotechniczne należy używać z zachowaniem szczególnych środków ostrożności i wyłącznie w miejscach gdzie nie będzie to stwarzać zagrożenia bezpieczeństwa dla życia i zdrowia ludzi, zwierząt oraz środowiska naturalnego.

Uratuj przed zamarznięciem

Święta niestety nie dla każdego oznaczają ciepły dom i suto zastawiony stół. Mroźne noce są śmiertelnie niebezpieczne dla osób bezdomnych  lub nietrzeźwych, które zasnęły na ławce przy bloku lub na chodniku. Nie bądźmy obojętni. Reagujmy. Wystarczy zadzwonić pod numer 997 i przekazać informację.

Powrót na górę strony