Widzisz – reaguj - zadzwoń
W związku z nadchodzącymi mrozami przypominamy o zwracaniu szczególnej uwagi na osoby, które mogą potrzebować naszej pomocy. Osoby bezdomne, samotne, a także pod wpływem alkoholu są najbardziej narażone na wychłodzenie organizmu.
Nie bądźmy obojętni, reagujmy jeśli zauważymy kogoś potrzebującego pomocy. Zawiadamiajmy odpowiednie służby. Może to być policja czy straż miejska. Możemy powiadomić pracowników socjalnych w najbliższym ośrodku pomocy społecznej. Wystarczy jeden telefon, aby uratować komuś życie. Schroniska dla bezdomnych przyjmują coraz więcej potrzebujących. Noclegownie, choć już są pełne przyjmują wszystkich. W razie potrzeby wykorzystane będą zapasowe materace.
W Polsce są placówki oferujące schronienie i ciepły posiłek osobom bezdomnym. Nie są skazani na koczowanie w pustostanach, na działkach czy w piwnicach. Jednak, właśnie z uwagi na swoją sytuację, mają ograniczony dostęp do informacji o schroniskach lub noclegowniach.
"Zbliżające się bardzo niskie temperatury będą sprawdzianem dla nas wszystkich. Pamiętajmy o tych, którzy nie mają gdzie się przed nimi schronić" - apeluje minister Elżbieta Rafalska.
Wykaz bezpłatnych infolinii dla bezdomnych, w których można uzyskać informacje na temat najbliższego schroniska, podobnie jak wykaz placówek, zapewniających wsparcie osobom bezdomnym we wszystkich województwach, znajduje się na stronie internetowej ministerstwa rodziny.
Schronienie w okresie zimowym bezdomni mogą znaleźć w noclegowaniach, ogrzewalniach i schroniskach oferujących czasowy pobyt i opiekę wspomagającą. Szczególnie teraz powinniśmy zwracać uwagę na osoby narażone na zamarznięcie. Żeby kogoś uratować, wystarczy telefon do właściwych służb - policji czy straży miejskiej. Pomocnymi informacjami dysponują wszystkie urzędy wojewódzkie i urzędy gminne. Dane organizacji charytatywnych, fundacji i organizacji pozarządowych łatwo można znaleźć w Internecie.
We wszystkich województwach działają Centra Zarządzania Kryzysowego, które są zobowiązane do wskazywania miejsc w placówkach dla osób bezdomnych tj. ogrzewalniach, noclegowniach i schroniskach. W Centrach tych działają również bezpłatne infolinie. Zainteresowane osoby mogą uzyskać informacje na temat miejsc noclegowych, jadłodajni, punktów, gdzie udzielana jest pomoc rzeczowa, finansowa, prawna i medyczna na terenie całego województwa.
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej