Działania „Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego” - Aktualności - KPP w Kozienicach

Aktualności

Działania „Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego”

Data publikacji 16.01.2017

Od godz. 6:00 rano , na terenie powiatu kozienickiego policjanci z drogówki będą prowadzą akcję pod nazwą „NIECHRONIENI UCZESTNICY RUCHU DROGOWEGO”. Celem działań jest poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz przestrzeganie przepisów związanych z korzystaniem z dróg przez pieszych.

Akcja rozpoczęła się o 6.00 w poniedziałek i jest realizowana na terenie całego województwa. Słabo oświetlone drogi, brak wyznaczonych miejsc do bezpiecznego poruszania się pieszych (zwłaszcza poza obszarami zabudowanymi) oraz niewłaściwy sposób korzystania z dróg przez samych pieszych sprawiają, że dochodzi do wielu wypadków. Pośpiech, przebieganie przez jezdnię, wchodzenie bez zastanowienia na przejście dla pieszych, przechodzenie przy czerwonym świetle lub w miejscach niedozwolonych –  to zachowania, które mogą doprowadzić i bardzo często doprowadzają do tragicznych zdarzeń z udziałem pieszych. W ramach działań policjanci zwracać będą także uwagę na zachowania kierowców w stosunku do pieszych. Pieszy w starciu z pojazdem jest na przegranej pozycji. Konfrontacja niechronionego uczestnika ruchu drogowego z samochodem, w najlepszym wypadku skończy się dla niego ogólnymi potłuczeniami ciała. Dlatego zanim wejdziemy na przejście, warto pamiętać o przestrzeganiu  przepisów oraz zachowaniu ostrożności i rozwagi.

Przypominamy - pieszy ma pierwszeństwo przed pojazdem, gdy znajduje sie na przejściu dla pieszych a nie przed przejściem.

Nagłe wtargnięcie pieszego przed nadjeżdżający pojazd jest wykroczeniem drogowym.

 

Powrót na górę strony