ROBISZ ZAKUPY PRZEZ INTERNET? UWAŻAJ NA OSZUSTÓW! - Aktualności - KPP w Kozienicach

Aktualności

ROBISZ ZAKUPY PRZEZ INTERNET? UWAŻAJ NA OSZUSTÓW!

Data publikacji 29.11.2019

Kolorowe reklamy, przedświąteczne promocje, czy też łatwość z jaką możemy dzisiaj dokonać zakupów przez Internet niejednokrotnie usypiają naszą czujność. Zapominamy, że przestępcy każdego dnia podejmują próby kradzieży pieniędzy z naszych kont bankowych za pomocą wiadomości mailowej czy też wiadomości wysłanej w formie SMS-a. Ostrzegamy przed takimi osobami i przedstawiamy sposoby ich działania.

Historia, którą opisujemy poniżej może przytrafić się każdemu z nas. Jest to być może przykład tego, że jesteśmy zbyt łatwowierni, a może jednak tego, że na co dzień otrzymujemy masę różnego rodzaju wiadomości i przestaliśmy się zastanawiać, czy dana wiadomość stanowi dla nas jakiekolwiek zagrożenie. Zwróćmy uwagę na sposób działania przestępcy. Może nas to uchronić przed popełnieniem podobnego błędu.

Mieszkaniec naszego powiatu złożył zamówienie w sklepie internetowym. Nie zrobił, więc nic nadzwyczajnego, a wręcz coś co robimy niemal na co dzień. Z niecierpliwością oczekiwał na przesyłkę, więc w momencie, gdy otrzymał wiadomość SMS z poleceniem „dopłaty” niewiele ponad złotówkę do oczekiwanej paczki, zrobił to bez zastanowienia. Skorzystał przy tym ze specjalnego linku do płatności przesłanego w tym SMS-ie. Bez wahania wykonał przelew na wskazane konto bankowe.

To działanie i chęć „przelania” niewiele ponad złotówki na wskazane konto bankowe sprawiły, że z konta mężczyzny „zniknęło” kilka tysięcy złotych. Jest to kwota znacznie większa od tej wskazanej w wiadomości SMS.

Kozieniccy policjanci przestrzegają przed tego typu zachowaniem. Bądźmy bardziej czujni, ostrożniejsi, mniej łatwowierni, a wręcz nieufni wobec takich wiadomości! Może nas to uchronić przed utratą naszych oszczędności.

PAMIĘTAJMY!!!

* przestępcy mogą zadzwonić, wysłać sms-a lub wiadomość mailową podszywając się pod bank, firmę kurierską lub inny podmiot. Wiadomość z załącznikiem służącym logowaniu się do systemu bankowości internetowej lub wymagająca logowania do tego sytemu poprzez podanie pełnych danych osobowych, czy też loginu i pełnego hasła służącego logowaniu się do tego systemu nie powinna być przez nas brana pod uwagę. Jest to sygnał dla nas, że ktoś chce wyłudzić nasze dane i okraść z pieniędzy znajdujących się na koncie.

Oszuści informują telefonicznie o rzekomej awarii systemu bankowości internetowej i konieczności zabezpieczenia dostępu do naszego konta bankowego. Wysyłają na nasz numer telefonu sms-a z linkiem, który prowadzi do fałszywej strony – łudząco podobnej do strony naszego banku. Fałszywa strona wymusza podanie pełnego hasła do systemu.

Mogą też przesłać informację o zablokowanym koncie bankowym i posłużyć się linkiem do fałszywej strony internetowej, która wyłudza nasze dane oraz dane służące do logowania do bankowości internetowej.

W czasie kiedy podajemy dane do logowania na fałszywej stronie, oszuści tymi danymi logują się do naszej bankowości, a następnie zmieniają zaufanego odbiorcę lub numeru telefonu do autoryzacji transakcji. My sami będąc na fałszywej stronie autoryzujemy takie zlecenie - wpisując kod SMS.
W tym momencie przestępcy bez żadnych przeszkód przelewają nasze pieniądze na swoje konto bankowe, a następnie dokonują ich wypłaty;

* przestępcy posługują się narzędziem, które może „przekierować” nas na inny adres w przeglądarce internetowej – ważne jest, aby adres ten był przez nas „kontrolowany” przez cały czas, gdy wykonujemy operacje na naszym koncie bankowym przez Internet;
* pamiętajmy, że banki nie przesyłają mailem, czy też sms-em informacji o konieczności zmiany hasła, czy też nowych danych logowania.

PRZYPOMINAMY O ZASADACH BEZPIECZEŃSTWA!

Każdy bank podaje na swojej stronie internetowej informację o możliwych zagrożeniach związanych z bankowością internetową. Czytajmy takie ostrzeżenia. Stosujmy się do zaleceń i nie lekceważmy ostrzeżeń – również tych, które wyświetlają nam programy antywirusowe zainstalowane na naszym sprzęcie. Dzięki rozwadze możemy uniknąć utraty pieniędzy niezbędnych do bieżącej egzystencji a nawet znacznych oszczędności, które zbieramy od lat.

 

Autor: asp. Ilona Tarczyńska

Powrót na górę strony