Aktualności

Podsumowanie działań „PASY” i „DZIEŃ ODBLASKÓW”

Data publikacji 27.01.2017

Kozieniccy policjanci ruchu drogowego podsumowali działania pn. „PASY” i „DZIEŃ ODBLASKÓW”. Funkcjonariusze zwracali szczególną uwagę na to, czy kierujący oraz pasażerowie samochodów przestrzegają obowiązku jazdy w pasach bezpieczeństwa, czy dzieci podróżujące w pojazdach są prawidłowo przewożone, a także czy poruszający się po zmierzchu, poza obszarem zabudowanym noszą elementy odblaskowe.

Akcja prewencyjno – kontrolna „PASY” o zasięgu ogólnopolskim, realizowana była 26 stycznia br.  Na drogach pow. kozienickiego,  policjanci skontrolowali 59 kierujących. Podczas tych kontroli ujawniono, aż 23 przypadki nie stosowania pasów bezpieczeństwa przez kierujących oraz pasażerów.

Podczas działań „DZIEŃ ODBLASKÓW” policjanci rozdawali elementy odblaskowe takie jak : kamizelki,  opaski, breloki, niechronionym użytkownikom dróg a zwłaszcza seniorom. Odblaski zostały zakupione przez Urząd Miejski w Kozienicach i jak zawsze przy takiej akcji cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem.  

Przypominamy - stosowanie pasów przez kierującego i pasażerów znacznie zwiększa szanse przeżycia podczas wypadku drogowego. Zapięcie pasów w pojeździe wyposażonym w  poduszki powietrzne jest absolutną koniecznością.  Zderzenie samochodu jadącego z prędkością 80 km/godz. ze stałą przeszkodą np. drzewem, słupem czy stojącą ciężarówką, jest niemal zawsze śmiertelne dla osób znajdujących się w samochodzie. Całkowicie bez szans jest osoba, która nie zapięła pasów bezpieczeństwa. Ponadto, zgodnie z przepisami, każdy pieszy poruszający się po zmierzchu,  poza obszarem zabudowanym ma obowiązek noszenia  elementów odblaskowych.  Do tragicznych zdarzeń z udziałem tzw. niechronionych uczestników ruchu drogowego (piesi, rowerzyści)  dochodzi najczęściej poza terenem zabudowanym, po zmroku. Pieszy, idący poboczem bez elementów odblaskowych czy oświetlenia jest dla kierowców niedostatecznie widoczny. Kierujący pojazdem dostrzega pieszego w odległości ok. 15, 20 metrów. Mając na sobie kamizelkę odblaskową lub inne tego typu elementy, pieszy dostrzegany jest już z odległości 150 a nawet 300 metrów – to pozwala na wykonanie bezpiecznego manewru przez kierowcę.  Pieszy, poruszający się po zmierzchu bez odblasków stwarza poważne zagrożenie bezpieczeństwa dla siebie a także innych uczestników ruchu drogowego.

Autor: mł. asp. Ilona Tarczyńska

Powrót na górę strony