Zwracajmy uwagę na osoby narażone na wychłodzenie - Aktualności - KPP w Kozienicach

Aktualności

Zwracajmy uwagę na osoby narażone na wychłodzenie

Data publikacji 11.12.2019

Dzielnicowi z Komendy Powiatowej Policji w Kozienicach podczas służby sprawdzaj miejsca, gdzie mogą przebywać osoby bezdomne lub samotne, które z uwagi na panujące warunki atmosferyczne, mogą być narażone na wychłodzenie. Zima to wyjątkowo trudny okres dla osób bezdomnych, bezradnych i samotnych. Zagrożenie takie dotyczy także osób będących pod wpływem alkoholu. Nie bądźmy obojętni i alarmujmy Policję za każdym razem, kiedy ktoś jest narażony na wychłodzenie organizmu. Wystarczy jeden telefon, aby uratować komuś życie.

W ostatnim czasie, zwłaszcza nocą, słupek rtęci często wskazuje wartości poniżej zera. Niestety taka aura to zmora, nie tylko dla kierowców, ale przede wszystkim dla tych, którzy pozbawieni są dachu nad głową. Mając na względzie ich bezpieczeństwo, dzielnicowi podczas codziennej służby dokonuj kontroli takich miejsc.

Informacje o tych miejscach może, każdy mieszkaniec umieścić na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa  https://mapy.geoportal.gov.pl/iMapLite/KMZBPublic.html wybierając kategorię osoba bezdomna wymagająca pomocy.

Podczas działań dzielnicowi sprawdzali tereny ogródków działkowych, rejon dworców PKS i PKP, także wszelkie pustostany. Funkcjonariusze dotarli do kilku osób, które mimo proponowanej pomocy, nie chciały z niej skorzystać. W każdym przypadku policjanci uświadamiali bezdomnym, jak niebezpieczne dla życia i zdrowia jest przebywanie podczas niskich temperatur w miejscach nieogrzewanych. Bezdomni otrzymali również informacje, gdzie w razie potrzeby taką pomoc mogą uzyskać.

Pamiętajmy, że niskie temperatury stanowią zagrożenie dla osób, które zwłaszcza w nocy przebywają sami, bez dachu nad głową. Tragiczne skutki może mieć nawet kilka godzin spędzonych na ławce podczas niewielkich mrozów, zwłaszcza dla osoby będącej pod wpływem alkoholu.

Jeśli widzimy bezdomnego lub śpiącego na dworze człowieka, nie przechodźmy obok niego obojętnie. Zadzwońmy na policję lub do ośrodka pomocy społecznej. Podjęta interwencja i udzielona tej osobie pomoc być może uratuje jej życie.

 

Autor: asp. Ilona Tarczyńska

 

Powrót na górę strony