Rozbierzcie naszą choinkę na święta! - Aktualności - KPP w Kozienicach

Aktualności

Rozbierzcie naszą choinkę na święta!

Data publikacji 23.12.2019

Dziś kozieniccy policjanci wspólnie z władzami miasta, starostwa, straży pożarnej, nadleśnictwa oraz wolontariuszami z Enei ubierali choinkę. Nie byłoby w tym nic dziwnego, ale choinka została przyozdobiona w elementy odblaskowe, piękne kokardy oraz breloki. Każdy, komu taki służący poprawie widoczności na drodze element jest potrzebny, może bezkarnie podejść i zabrać ze sobą jeden odblask. Musi tylko spełnić jeden warunek. Odblask musi od razu przypiąć sobie do kurtki lub torby albo jak najszybciej przekazać go osobie, której taka „ozdoba” się przyda.

Już po raz drugi przed budynkiem Komendy Powiatowej Policji w Kozienicach została ubrana choinka w elementy odblaskowe. Inicjatywa ta ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców powiatu kozienickiego i gminy Kozienice, a zwłaszcza pieszych i rowerzystów. Tego dnia, każda osoba chętna będzie mogła wziąć element odblaskowy z udekorowanej choinki, celem noszenia go na swoim ubraniu tak, aby być bezpiecznym po zmroku i zarazem lepiej widocznym dla innych użytkowników dróg. Wspólnie z Urzędem Miejskim w Kozienicach, Starostwem Powiatowym w Kozienicach , Nadleśnictwem Kozienice oraz dzięki wolontariuszom z  Enei Wytwarzanie przygotowaliśmy mnóstwo elementów odblaskowych, którymi udekorowaliśmy choinkę.

Czas przedświąteczny to wspaniała okazja, do robienia dobrych uczynków dla innych, dzieląc się z nimi np. elementami odblaskowymi. Być może opaski, kamizelka lub zawieszki odblaskowe zalegają nam w domach, dlatego zachęcamy, aby nie wyrzucać ich do kosza, a zawiesić je na naszą odblaskową choinkę.

Najlepszym prezentem, jakim można obdarować drugą osobę, jest troska o jej bezpieczeństwo. A czasami wystarczy bardzo niewiele, by skutecznie o nie zadbać. Jak choćby podczas spaceru po zmroku, kiery jeden element wyróżniający osobę na drodze, odblask lub jakieś inne świecidełko, sprawia, że pieszy jest widoczny dla kierowcy ze znacznie większej odległości.

Odblask to nie tylko ozdobna zawieszka na kurtce, to element, który ma realny wpływ na bezpieczeństwo pieszego na drodze.

Zgodnie z prawem, każdy pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku. Posiadanie elementu odblaskowego zwiększa widoczność pieszego na drodze do około 150 metrów. Dzięki temu kierowca ma więcej czasu na odpowiednią do warunków reakcję, a zyskane w ten sposób sekundy mogą uratować zdrowie czy nawet życie. Sytuacje, w której należy nosić elementy odblaskowe nie powinny ograniczać się tylko do obszaru niezabudowanego. Nawet w mieście, w świetle latarni, pieszy jest bardziej widoczny posiadając odblask, niż gdyby go nie miał.

Jesienią i zimą odblaski mogą uratować życie. Dlatego tak ważne jest, by o sile tego małego światełka przypominać przy każdej okazji. Boże Narodzenie to jedno z najbardziej rodzinnych świąt. Obdarowujemy wtedy najbliższe nam osoby. Najważniejszym prezentem dla każdego jest życie, warto więc o nie dbać.

Wszyscy świećmy przykładem w święta!

 

Autor: asp. Ilona Tarczyńska

 

Powrót na górę strony