Tymczasowy areszt i dozory za przemoc w rodzinie - Aktualności - KPP w Kozienicach

Aktualności

Tymczasowy areszt i dozory za przemoc w rodzinie

Data publikacji 31.12.2019

W ostatnim czasie na terenie powiatu kozienickiego funkcjonariusze kilka razy reagowali w czasie interwencji na przypadki przemocy w rodzinie. Podejrzany o znęcanie się nad swoimi bliskimi, 31-latek decyzją sądu trafili na trzy miesiące do aresztu, natomiast wobec 55 i 33-latka sąd zastosował dozór policyjny, zakaz zbliżania się oraz w jednym przypadku, nakaz opuszczenie lokalu mieszkalnego.

Kilka dni temu kozieniccy policjanci interweniowali wobec jednego z mieszkańców powiatu. 31-letni mężczyzna, znęcał się psychicznie i fizycznie nad swoją żoną, mimo wcześniejszego zakazu zbliżania się, kierował wobec kobiety groźby karalne. Mężczyzna został zatrzymany i trafił do policyjnej celi. Kilka dni później funkcjonariusze podczas interwencji domowej zatrzymali w podobnych okolicznościach 33-latka oraz 55-latka, którzy nękali i grozili swoim żonom.  Mężczyźni ci również zostali zatrzymani i przewiezieni do policyjnego aresztu.

Zebrane przez Policję w trakcie dalszego postępowania materiały pozwoliły na wystąpienie przez prokuraturę z wnioskiem do sądu o zastosowanie wobec 31-latka tymczasowego aresztowania. Sąd przychylił się do wniosku i wydał postanowienie o tymczasowym aresztowaniu mężczyzny na okres trzech miesięcy.

Kolejne dwa środki prawne w postaci dozoru policyjnego, zakazu zbliżania się do pokrzywdzonych oraz w jednym przypadku nakazu natychmiastowego opuszczenia lokalu sąd zastosował wobec 33-latka i 55-latka z powiatu kozienickiego.


Powyższe przykłady pokazują, że przemoc w rodzinie jest w szczególnym zainteresowaniu Policji, a sprawcy nie pozostają bezkarni. Zatrzymanym mężczyznom grozi nawet 5 lat pozbawiania wolności.


Pamiętajmy, że pomocą w przypadkach zaistnienia przemocy w rodzinie oprócz instytucji organów ścigania, czyli Policji, Prokuratury czy Sądu Rodzinnego zajmuje się Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie przy Starostwie Powiatowym oraz Miejskie i Gminne Ośrodki Pomocy Społecznej.Autor : asp. Ilona Tarczyńska

Powrót na górę strony