Już ponad 3 tysiące zgłoszeń na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa - Aktualności - KPP w Kozienicach

Aktualności

Już ponad 3 tysiące zgłoszeń na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa

Data publikacji 25.05.2020

Od ponad trzech lat działa Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa i cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców powiatu kozienickiego. Dzięki niej każdy obywatel ma wpływ na bezpieczeństwo w swoim otoczeniu. Od czasu jej uruchomienia mieszkańcy powiatu kozienickiego nanieśli na nią już ponad 3 tysiące zgłoszeń.

Poczucie bezpieczeństwa należy do podstawowych potrzeb każdego człowieka i ma decydujący wpływ na funkcjonowanie każdej społeczności. Aby każdy obywatel miał na nie wpływ utworzono Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Jest to narzędzie dzięki, któremu każdy mieszkaniec za pomocą internetu może przekazać informację o miejscach i zdarzeniach, które w jego ocenie są niebezpieczne. Każdy z sygnałów zgłoszonych w ten sposób policji jest sprawdzany przez policjantów.

Informacje prezentowane na mapach uwzględniają zarówno wybrane kategorie przestępstw i wykroczeń, jak i zagrożenia, które w subiektywnym odczuciu mieszkańców negatywnie wpływają na ich poczucie bezpieczeństwa.

Mapa cieszy się dużym zainteresowaniem. Od czasu jej uruchomienia mieszkańcy powiatu kozienickiego nanieśli na nią już 3004 zgłoszenia.

Wśród wszystkich zagrożeń wskazanych w Kozienicach i powiecie od początku funkcjonowania KMZB najwięcej dotyczyło przekraczania dozwolonej prędkości, spożywania alkoholu w miejscu niedozwolonym, nieprawidłowego parkowania pojazdów oraz dzikich wysypisk śmieci. W przypadku potwierdzenia uzyskanej poprzez Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa informacji, policjanci podejmowali interwencje oraz prowadzili działania we wskazanym obszarze.

Policjanci przypominają: chcesz wiedzieć, czy w Twojej okolicy jest bezpiecznie? Możesz mieć na to wpływ! Podziel się swoimi spostrzeżeniami! Reaguj na zagrożenie! Odwiedź Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa, jej obsługa jest bardzo prosta.

Jak nanieść zgłoszenie na mapę? Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę internetową hasło Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa i po wyświetleniu strony wejść na nią, a następnie zaakceptować regulamin (można to zrobić także poprzez stronę internetową każdej komendy). Następnie przybliżyć mapę, wyszukać konkretną miejscowość, ulicę, a nawet posesję i za pomocą symbolu "+" dodać rodzaj zagrożenia. Zagrożenia wybieramy ze specjalnego katalogu, który wyświetli się po naciśnięciu ikony "+".

Po wybraniu kategorii wystarczy zaznaczyć ikonę "Zgłoś", a nasza informacja automatycznie zostanie naniesiona na mapę. Przed jej wysłaniem można też podać datę zdarzenia, porę dnia oraz jego opis (max 500 znaków), a także dodać załączniki. Każda nowa informacja naniesiona na mapę będzie się wyświetlała na zielono. Kiedy kolor zmieni się na żółty będzie to oznaczało, że zgłoszenie podlega weryfikacji. Ostatecznie kolor zgłoszenia może przybrać barwę czerwoną – w przypadku potwierdzenia zagrożenia lub szarą – kiedy podczas weryfikacji zgłoszenie nie zostanie potwierdzone. Każda informacja przekazana za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa jest bardzo ważna, nawet jeśli zgłoszenia nie można potwierdzić w danym momencie, to koordynator zawsze może ponownie w to miejsce wysłać policjantów.

Przypominamy, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa nie służy do zgłaszania interwencji, które potrzebują natychmiastowej reakcji funkcjonariuszy. W takich przypadkach należy kontaktować się bezpośrednio z dyżurnym policji pod numerami alarmowymi 112.

Zachęcamy do korzystania z KMZB https://mapy.geoportal.gov.pl/iMapLite/KMZBPublic.html


 

Autor: asp. Ilona Tarczyńska

Powrót na górę strony