Aktualności

Pękający lód, poszkodowany w wodzie i szybka pomoc

Data publikacji 17.02.2017

Trwają ferie zimowe kozienicka Policja w trosce o bezpieczeństwo najmłodszych przypomina jak być bezpiecznym podczas tych dni a w szczególności jak się zachować gdy dojdzie do nieszczęśliwego wypadku gdy zacznie się pod nami łamać lód.

Podczas ferii zimowych policjanci współpracują ze Strażą Pożarną oraz z Sanepidem by zapewnić bezpieczeństwo dzieciom i młodzieży z naszego powiatu ale również tym, które wypoczywają na zorganizowanych feriach zimowych w naszym mieście.

W ubiegłym tygodniu nad jeziorem kozienickim odbyły się ćwiczenia państwowej i ochotniczej straży pożarnej, to bardzo dobrą lekcja dla wszystkich osób, które nie wiedzą jak zachować się gdy pęka pod nimi lód, bądź gdy widzą osobę, której należy tej pomocy udzielić. Strażacy przypominali, że w sytuacji gdy widzimy osobę,  pod którą lód się załamał należy jak najszybciej zadzwonić na numer alarmowy 112 lub 998, możemy sami również udzielać pomocy takiej osobie podając na przykład  jakiś kij czy inny przedmiot, który mamy w swoim zasięgu, nie podajemy ręki i nie próbujemy w ten sposób uratować osoby, ponieważ może ona wciągnąć nas do wody.

Pierwszą najważniejszą zasadą o której należy pamiętać podczas ratowania innej osoby to zapewnienie sobie bezpieczeństwa!

Podczas ćwiczeń zostały zaprezentowane również działania płetwonurków, którzy poszukiwali poszkodowanego pod taflą lodu. Działania te przedstawili nurkowie z Radomia i Sokołowa Podlaskiego oraz sekcja ratownictwa wodno- nurkowego PSP z Kozienic.

Wspólnie z Sanepidem Policja prowadzi kontrole miejsc wypoczynku dzieci i młodzieży, które przebywają na terenie naszego powiatu. Takie spotkanie odbyło się na terenie KCRIS w Kozienicach z dziećmi ze Stowarzyszenia „Warszawskiej Akademii Piłkarskiej”. Podczas spotkania policjanci przypominali o bezpieczeństwie na drodze, podczas gier i zabaw a także o zachowaniu asertywności w kontaktach z osobą obcą.

 

POLICJA PRZYPOMINA

Przebywanie na zamarzniętych zbiornikach wodnych nawet podczas dużego mrozu nie daje nam pewności bezpieczeństwa. Teraz gdy temperatury dobowe znacznie się wahają, w dzień temperatura sięga nawet do +8°C lód traci swoją grubość i strukturę. Nawet gdy z pozoru wydaje się, że jest dość gruby w rzeczywistości może być cienką, wątłą warstwą. Zanim wejdziemy na lód pamiętajmy, że poruszanie się po nim może zakończyć się tragicznie.

 

Aby uniknąć wypadków w trakcie czynnego wypoczynku na śniegu i lodzie, warto stosować kilka niezbędnych zasad:

  • nie ślizgajmy się na zamarzniętych rzekach i jeziorach, korzystajmy z zorganizowanych lodowisk oraz innych form czynnego wypoczynku na lodzie
  • na wycieczki po górach, lodzie wybierajmy się w zaufanym towarzystwie biorąc ze sobą sprawne środki łączności i asekuracyjne
  • do zjeżdżania na nartach, sankach wybierajmy miejsca oddalone od ruchu samochodowego
  • nie stójmy blisko zjeżdżających saneczkarzy
  • unikajmy stania pod drzewami, okapami, dachami, na których zgromadził się śnieg oraz sople lodu w znacznej ilości, zwłaszcza teraz gdy plusowe temperatury powodują ich topnienie
  • zawsze informujmy (w domu, schronisku) dokąd i którędy idziemy oraz planowanym czasie powrotu

Nieprzemyślane i lekkomyślne korzystanie z uroków zimy może zakończyć się tragicznie. Kontrolujmy, gdzie bawią się nasze dzieci. Uczulmy je na niebezpieczeństwo, jakie niesie ze sobą zabawa na zamarzniętych rzekach, jeziorach czy stawach. Sprawdźmy czy w razie potrzeby będą umiały wezwać pomoc. Uczmy przewidywania i unikania sytuacji zagrażających życiu i zdrowiu.

 

 

Autor: mł. asp. Ilona Tarczyńska

KPP Kozienice

Powrót na górę strony