WSPÓLNIE URATUJMY OSOBY PRZED WYCHŁODZENIEM - apel kozienickich policjantów
Wraz ze spadkiem temperatur kozieniccy policjanci, jak co roku rozpoczęli działania mające na celu ochronę osób, które mogą być narażone na wyziębienie. Apelujemy, aby reagować, gdy widzimy osobę potrzebujące pomocy i nie przechodzić obojętnie wobec osób bezdomnych i samotnych. Aby uratować ludzkie życie, wystarczy właściwa reakcja. Reagujmy, więc widząc osobę narażoną na hipotermię! Krótka ocena sytuacji, rozmowa i wezwanie odpowiednich służb może uratować ludzkie życie, które jest wartością największą! Zachęcamy też do korzystania z aplikacji ,, Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa”, dzięki której możemy dodać zgłoszenie o miejscu gromadzenia się osób bezdomnych potrzebujących pomocy.
Kozieniccy policjanci sprawdzają niezamieszkałe budynki, dworce, przystanki, altany działkowe, piwnice i klatki schodowe bloków. Czekają również na każdy sygnał o osobie bezdomnej. Wystarczy zadzwonić pod bezpłatny numer alarmowy 112 lub powiadomić dzielnicowego o miejscu przebywania bezdomnego- taka interwencja może uratować życie.
Jeśli myślisz, że służby powiadomi ktoś inny, że bezdomny „sam sobie poradzi” lub „to nie Twoja sprawa” – pozbawiasz pomocy osobę potrzebującą. Nie oceniaj – działaj, reaguj. Ważna jest również reakcja, gdy widzimy osobę leżącą na chodniku czy ławce. Przy temperaturach spadających nocą do – 20 °C, śmierć z wychłodzenia może nastąpić bardzo szybko. Jeśli przejdziesz obojętnie, myśląc „niech ktoś inny zadzwoni”, może się okazać, że osoba potrzebująca natychmiastowej pomocy, właśnie straciła szansę na jej otrzymanie. A przecież trzeba tak niewiele, by uratować ludzkie życie- wystarczy, chociażby anonimowo, powiadomić policję.
Informację o miejscach koczowania bezdomnych możesz przekazać dzielnicowemu. Kontakt z dzielnicowych ułatwia bezpłatna aplikacja Moja Komenda.
Autor :asp. Ilona Tarczyńska