Aktualności

Dzień Bezpiecznego Internetu z kozienickimi policjantami

Data publikacji 10.02.2021

9 lutego obchodzony był Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI), który powstał z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 roku. Dostrzegając potrzebę informowania o zagrożeniach, jakie czyhają na użytkowników internetu, co roku kozieniccy policjanci podejmują inicjatywy mające na celu propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienia rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa on-line oraz promocję pozytywnego wykorzystania internetu.

Wczoraj policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Kozienicach przeprowadzili spotkanie z uczniami klasy II z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Kozienicach na temat bezpieczeństwa w Internecie. W ramach zajęć profilaktycznych funkcjonariusze rozmawiali z dziećmi jak bezpiecznie korzystać z Internetu, zwracając uwagę na ryzykowne zachowania związane ze stosowaniem cyberprzemocy poprzez pisanie złośliwych komentarzy lub umieszczanie przerobionych czy ośmieszających kogoś zdjęć, lub filmów. Policjanci ostrzegali dzieci przed szkodliwymi treściami w sieci oraz dostosowywanie gier i aplikacji do ich wieku. Jednak najważniejszym przekazem tego spotkania było uświadomienie dzieci, że to każdy z nas tworzy Internet i abyśmy dbali o nasze wspólne bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni.

Oto kilka porad dla rodziców:

⦁ Rozmawiaj z dzieckiem o zjawiskach, które mają miejsce w internecie. Sprawdź, co twoje dziecko wie o cyberprzemocy i czy zna sposoby reagowania w sytuacji, gdy ktoś jest nękany online.
⦁ Umów się z dzieckiem, że jeśli przydarzy się coś, co je zaniepokoi lub zdenerwuje, może do ciebie ze wszystkim się zwrócić. Zapewnij, że jeśli ktoś dokucza mu w sieci, wystarczy, że cię o tym powiadomi, a ty postarasz się mu pomóc.
⦁ Rozmawiaj z dzieckiem o zasadach ochrony prywatności w internecie. Uświadom mu, jakie zagrożenia wiążą się z nadmiernym publikowaniem informacji o sobie, zamieszczaniem swoich zdjęć i filmów w sieci, dzieleniem się na portalach społecznościowych swoimi myślami i przeżywanymi uczuciami. Porozmawiajcie o tym, w jaki sposób niektórzy internauci mogą wykorzystać takie informacje.
⦁ Uczul dziecko, że wszystko, co opublikuje w sieci, może zostać skopiowane i rozpowszechnione niekoniecznie w taki sposób, w jaki byśmy chcieli. Jeśli zdecyduje się na publikowanie swoich zdjęć, np. na portalach społecznościowych, doradź mu, aby w statusie prywatności zaznaczyło opcję, która umożliwi oglądanie ich tylko przez znajome osoby.
⦁ Ustal z dzieckiem, jakie materiały może publikować w internecie i z kim może się komunikować.
⦁ Porozmawiaj o ustawieniach prywatności w różnych serwisach, z których korzysta twoje dziecko. Zadbaj, aby tylko znajomi mieli dostęp do jego profilu.
⦁ Przypomnij dziecku, aby zawsze wylogowywało się z serwisu (portalu społecznościowego, poczty, komunikatora itp.) po zakończeniu sesji. W ten sposób zabezpieczy swoje konto przed niepowołanym dostępem innych osób.
⦁ W przypadku młodszych dzieci, zainstaluj programy ochrony rodzicielskiej i antywirusowe na sprzęcie, z którego dziecko korzysta.
⦁ Przede wszystkim interesuj się tym, co twoje dziecko robi w internecie.
⦁ Buduj wzajemne zaufanie, aby w sytuacji zagrożenia nie wahało się przyjść z tym do ciebie!
Autor: T.M./I.T.

Powrót na górę strony