Aktualności

Przed nami coraz ładniejsza pogoda, nie dajmy szansy złodziejowi - zabezpieczmy swój rower

Data publikacji 04.04.2017

Zawsze w okresie wiosennym i letnim kozieniccy policjanci odnotowują więcej kradzieży rowerów. Aby zapobiec utracie naszych „dwóch kółek”, warto zadbać o ich właściwe zabezpieczenie. Mundurowi z Komendy Powiatowej Policji w Kozienicach przeprowadzili w dniu 1 kwietnia akcję znakowania rowerów podczas charytatywnej imprezy pn. „Rajd dla Ani” , która odbyła się przy PSP w Brzeźnicy .

W sobotę 1 kwietnia br. policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Kozienicach zabezpieczali rajd rowerowy w którym łącznie wzięło udział ponad 350 osób. Rowerzyści mieli do wyboru trzy trasy ( 8, 14 i 32 km).  Około godz. 11:00 przed Urzędem Miejskim  w Kozienicach odbył się wyjazd grup. Wszyscy rowerzyści szczęśliwie dotarli do mety, która była przy PSP w Brzeźnicy. Tam też odbyła się dalsza część imprezy. Policjanci z KPP w Kozienicach znakowali rowery oraz promowali bezpieczną jazdę rowerem i przypominali o niezbędnym wyposażeniu swojego jednośladu.

Przypominamy, że  Policjanci przez cały rok prowadzą działania pod nazwą „Oznakuj swój rower”. Oznakować rower może każdy bezpłatnie w KPP w Kozienicach po wcześniejszym umówieniu się na znakowanie. Niezbędne dokumenty do oznakowania roweru to dowód osobisty oraz dokument potwierdzający zakup roweru.

TO NIC NIE KOSZTUJE A MOŻE UCHRONIĆ TWÓJ ROWER PRZED KRADZIEŻĄ

W wielu przypadkach osoba zgłaszająca kradzież tłumaczy funkcjonariuszom, że zostawiła go tylko  ,,na chwilę” w danym miejscu lub na dłuższy czas na balkonie lub klatce schodowej. Niezabezpieczone rowery giną też spod szkół, a nawet z terenu własnych posesji, czy klatek schodowych bloków w których mieszkamy.

Właśnie ta ,,chwila” wystarczy amatorowi cudzej własności na kradzież naszego jednośladu. Właściciel roweru musi mieć świadomość, że nie wszyscy ludzie są uczciwi i każde pozostawienie go bez zabezpieczenia tworzy złodziejowi okazje do kradzieży.

Dlatego apelujemy, aby nie zostawiać roweru otwartego i gotowego do drogi w miejscach publicznych, np. przed sklepem. Kradzież zabezpieczonego roweru trwa dłużej i naraża złodzieja na zatrzymanie go na gorącym uczynku.

Bezwzględnie zawsze należy zakładać zabezpieczenie na rower w taki sposób, aby spiąć koło, ramę oraz przytwierdzony do podłoża przedmiot.

Rower należy zostawiać albo w dobrze widocznym, oświetlonym miejscu, albo w całkowicie zamkniętym pomieszczeniu. W tym drugim przypadku również musimy pamiętać o założeniu zabezpieczenia.

Zachęcamy również do sfotografowania naszego  roweru, gdyż w przypadku kradzieży zdjęcia mogą być rozpowszechnione w Internecie prze policjantów. Może to pomóc zidentyfikować sprawcę kradzieży. Wybierając miejsce pozostawienia naszego jednośladu nawet na chwilę starajmy dobrać je tak, żeby znajdowało się z zasięgu kamer monitoringu.

Apelujemy również do najmłodszych, nie dawajmy nieznajomym przejechać się naszym jednośladem, wielokrotnie tego rodzaju ,,przejażdżki” kończyły się kradzieżą jednośladu.

Zwróćmy także uwagę na osoby obce kręcące się po klatkach schodowych, zainteresujmy się nimi, zapytajmy czego lub kogo szukają, przyjrzyjmy się im, zapamiętajmy ich wygląd.

O swoich  podejrzeniach wzbudzających nasze obawy poinformujmy policję, takie sygnały i spostrzeżenia mogą być pomocne przy ustaleniu tożsamości ewentualnych złodziei.

                       

Autor : mł. asp. Ilona Tarczyńska

KPP Kozienice

Powrót na górę strony