Aktualności

#NaDrodzePatrziSłuchaj Pierwszeństwo pieszych

Data publikacji 24.03.2022

Czym tak naprawdę jest pierwszeństwo? Czy mając pierwszeństwo możemy wyłączyć ostrożność? Oczywiście jasne jest, że skoro mamy pierwszeństwo przed kimś, to możemy pierwsi z czegoś skorzystać, jest to nasz przywilej. Czasami aby uzyskać pierwszeństwo potrzeba jest aby spełniać określone warunki, kryteria np. w kolejkach sklepowych, w ośrodkach zdrowia itp.

Innym razem pierwszeństwo może zostać nadane z góry przez ustawodawcę na określoną grupę społeczną, tak jak w przypadku pieszych na przejściach dla pieszych.
Ale za każdym razem korzystając z udzielonego nam pierwszeństwa, powinniśmy wejść w relację z pozostałymi osobami, które korzystają z tej samej rzeczy, usługi czy miejsca, powinniśmy się z nimi komunikować. Tylko wtedy możemy mieć pewność, że to pierwszeństwo zostanie nam udzielone.
Przecież nikt na siłę nie wpycha się do kolejki, nikt nie wchodzi do gabinetu lekarskiego bez porozumienia z pozostałymi oczekującymi, a jeżeli dochodzi do takich sytuacji to kończą się zazwyczaj karczemną awanturą ze strony pozostałych oczekujących w kolejce i nie dlatego, że ktoś miał pierwszeństwo tylko dlatego, że nie potrafił uszanować innych oczekujących.
Podobnie dzieje się na drodze tylko zamiast awantury może dojść do potrącenia, dlatego tak ważna jest komunikacja, w tym konkretnym przypadku jest to nawiązanie kontaktu wzrokowego z kierującym pojazdem przed którym mamy pierwszeństwo. Tylko wtedy możemy mieć pewność, że zostaliśmy zauważeni i że nasz przywilej jest uszanowany.
Zapewne pojawią się komentarze o kierujących, którzy stwarzają zagrożenie dla pieszych, o tym że są sprawcami większości wypadków drogowych z udziałem pieszych i tak to jest prawda.
Ale ten post dotyczy jedynie tego co jesteśmy w stanie zrobić jako piesi aby poprawić swoje bezpieczeństwo na drodze.
Do kierujących kierujemy osobne materiały profilaktyczne.
 
 
Źródło: FB Mazowiecka Drogówka
Powrót na górę strony