Aktualności

Debata w Garbatce Letnisko

Data publikacji 11.07.2022

Po przerwie związanej z pandemią kozienicka Policja wraca do realizacji debat społecznych, jako bezpośredniej formy współdziałania z mieszkańcami. Dzięki współpracy z Wójtem Gminy Garbatka Letnisko debata z udziałem mieszkańców, w ubiegłym tygodniu odbyła się na terenie Garbatki Letnisko (w świetlicy Urzędu Gminy). Wypracowano wnioski do realizacji, w celu poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Spotkanie, w którym uczestniczył insp. Sławomir Rek Komendant Powiatowy Policji w Kozienicach, Pani Teresa Fryszkiewicz Wójt Gminy Garbatka Letnisko, Przewodniczący Rady Gminy Włodzimierz Mazur w Garbatce Letnisko, Zbigniew Ostrowski Dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich o. Radom, Grzegorz Machnio Przedstawiciel GDDK i A o. Zwoleń, Marcin Łopuszański Dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych, przedstawiciele samorządu lokalnego gmin Garbatka Letnisko, brygadier Kamil Bieńkowski Komendant Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kozienicach, Sławomir Okoń Nadleśniczy Nadleśnictwa Zwoleń, Komendant Komisariatu Policji w Gniewoszowie kom. Artur Leszczyński  poświęcone było następującym tematom:
- Bezpieczeństwo w ruchu drogowym.
- Bezpieczeństwo seniorów.
- Nowe narzędzia współpracy mieszkańców z Policją – Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, aplikacja Moja Komenda.


Uczestnikom spotkania przedstawiono także Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa z perspektywy użytkownika, zgłaszającego lokalne zagrożenie. Aplikacja jest bardzo prosta w obsłudze, wręcz intuicyjna. W kilku prostych krokach, wybierając jedno z 27 kategorii zagrożeń, można poinformować Policję, o sytuacji wymagającej działania w celu poprawy bezpieczeństwa. Realizacja zgłoszenia odbywa się w ciągu 7 dni. Uwaga, aplikacja nie służy do zgłaszania pilnych interwencji Policji.


Po części informacyjna – profilaktycznej, przedstawionej przez policjantów, rozpoczęła się debata poświęcona bezpieczeństwu. Jak się okazało, tym co niepokoi mieszkańców Garbatki i pobliskich miejscowości jest głównie bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Mieszkańcy zwrócili uwagę na potrzebę remontu i modernizacji infrastruktury drogowej, która niewątpliwie ma znaczenie dla bezpieczeństwa. Podczas dyskusji wypracowano konkretne wnioski do realizacji w najbliższym czasie:


1. Utworzenie oznakowania aktywny STOP na skrzyżowaniu dróg powiatowych w Garbatce Nowej
2. Zwiększenie liczby patroli ruchu drogowego w Garbatka Letnisko ul. J. Kochanowskiego – z uwagi na przekroczenia prędkości
3. Droga Krajowa K79 na wysokości miejscowości Molędy – krzewy utrudniające widoczność podczas wyjazdu na drogę w kierunku Kozienic i Garbatki Letnisko
4. Ponikwa – wąskie pobocze, wniosek o budowę chodnika.
5. Brzustów kopalnie – jazda quadami w weekendy.
6. Dokończenie przebudowy drogi w Garbatce Letnisko ul. Kochanowskiego wraz z infrastrukturą drogową chodniki i ścieżka rowerowa oraz w miejscowości Bąkowiec

Zgłoszone wnioski zostaną szczegółowo przeanalizowane, a następnie realizowane we współpracy z zarządcami dróg. Informacje o przeprowadzonych działaniach zostaną przedstawione podczas debaty ewaluacyjnej, która odbędzie się w ciągu najbliższych kilku miesięcy.

Autor: podkom. Ilona Tarczyńska

Powrót na górę strony