Aktualności

Działania NURD - podsumowanie

Data publikacji 01.06.2017

Policjanci ruchu drogowego podsumowali prowadzone wczoraj działania NURD - "Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Celem akcji było zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów. Pomimo licznych apeli o ostrożność patrole drogówki ujawniły 23 wykroczenia, popełnione przez pieszych.

Podczas działań policjanci ujawnili 23 wykroczenia popełnione  przez pieszych, 17 osób zostało ukaranych mandatami w 6 przypadkach spotkanie z policjantkami zakończyło się pouczeniem. Główne przewinienie pieszych to tradycyjnie już przechodzenie przez jezdnię w miejscu niedozwolonym chodź i też niektórym pieszym zdarzyło się niestosować do sygnalizacji świetlnej. Takie zachowanie pieszego łączyło się najczęściej z przebieganiem przez jezdnię lub zmuszaniem kierujących do nagłego hamowania. W trakcie działań nie odnotowano wykroczeń po stronie kierowców samochodów. Nagminny jest przejazd  kierujących rowerami przez przejścia dla pieszych, takich wykroczeń policjanci odnotowali tylko w tym jednym dniu aż 14.

Wypadki z udziałem pieszych i rowerzystów  to najczęściej najtragiczniejsze w skutkach zdarzenia. Aby im zapobiec policja prowadzi systematyczne akcje prewencyjne. Policyjne kontrole i nadzór nad ruchem drogowym nie zastąpią jednak zdrowego rozsądku i ostrożności. Policjanci apelują- przechodząc przez przejście upewnij się, czy jest to bezpieczne i nie zmusisz kierowcy do nagłego hamowania lub innego niebezpiecznego manewru. Kierowco- zbliżając się do przejścia dla pieszych zachowaj szczególną ostrożność, zatrzymaj się, by oczekujący przed pasami pieszy mógł bezpiecznie przejść. Nie parkuj w pobliżu przejścia – zasłaniając widoczność na przejściu możesz doprowadzić do wypadku.

Rowerzysto, korzystaj z drogi dla rowerów. Wjeżdżanie na chodnik jest możliwe tylko w wyjątkowych okolicznościach - a do tego  pamiętając by ustąpić pierwszeństwa pieszemu. Nigdy nie przejeżdżaj rowerem przez przejście dla pieszych - takie zachowanie jest wykroczeniem. Wciąż niestety niektórzy rowerzyści zachowują się tak jakby byli jednocześnie kierowcą jednośladu i pieszym - korzystają z chodnika, przejeżdżają przez przejście  a gdy przyjdzie im do głowy inna rola, zjeżdżają nagle z chodnika na jezdnię. Przepisy ruchu drogowego oraz wzajemna troska o bezpieczeństwo dotyczą wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Działania prewencyjne policji dotyczące bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów będą kontynuowane.

 Autor : mł. asp. Ilona Tarczyńska

Powrót na górę strony